fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Stopa zwrotu z magisterki

Jakub Kryś, psycholog biznesu ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
Czym się kierować, wybierając kierunek studiów?
Janusz Czapiński, psycholog społeczny, od lat prowadzi projekt „Diagnoza społeczna", którego jednym z elementów jest mierzenie opłacalności studiowania w Polsce. W badaniu porównuje zarobki osób z poszczególnymi tytułami naukowymi, uwzględniając w rachunkach koszt studiowania i utraconych potencjalnych dochodów z czasu studiów. Wyniki analizy są bardzo klarowne. Stopa zwrotu z dyplomu magistra to prawie 60 proc., podczas gdy dyplom licencjata, w porównaniu ze zwykłą maturą, daje zysk równy „tylko" 20 proc. Porównanie studiów trzeciego stopnia, czyli doktoranckich, do studiów magisterskich pokazuje dalszy wzrost opłacalności inwestycji w naukę o prawie
20 proc. To, ile naprawdę będą warte nasze dyplomy, a właściwie wiedza i umiejętności, bo to one są ważniejsze od dyplomów, pokaże życie. Niemniej inwestycja w edukację wygląda obiecująco, choć warto dobrze się zastanowić, co studiować.
Z wyliczeń pana Czapińskiego wynika, że studia to trafna inwestycja i że warto inwestować we własną wiedzę i umiejętności, choć nie każda dziedzina i nie każda uczelnia oferują wysoką stopę zwrotu.
Nie wszystkie uczelnie oferują jednakową jakość. Dlatego należy dobrze się zastanowić nie tylko nad tym co, ale też gdzie chcemy studiować. Z badań wynika, że najbardziej opłaca się studiować medycynę. Chociaż studia lekarskie są drogie, ciężkie i długie, to stopa zwrotu z inwestycji sięga prawie 140 proc. Dalej w kolejce mamy prawo, nauki ścisłe, nauki inżynieryjne oraz biznesowe, wreszcie nauki humanistyczne, a na końcu listy, ze stopą zwrotu na poziomie 10 proc., plasują się nauki rolnicze.
Czy przy wyborze kierunku warto mieć na uwadze przyszłe zarobki, czy też kierować się raczej zainteresowaniami?
Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę zainteresowania. Osoby, które podjęły studia głównie dla korzyści materialnych, mają zazwyczaj ogromne problemy z ich ukończeniem. Dlatego, chcąc mądrze wybrać, warto zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić, a potem rozważyć różne opcje, które nas do tego doprowadzą. Warto też pamiętać, że studia to nie tylko udana inwestycja, ale także świetna okazja do poszerzenia horyzontów, poznania ciekawych ludzi oraz do określenia własnej tożsamości. Studia to coś więcej niż tylko dobra inwestycja. Pamiętajmy jednak, że nauka na dobrym kierunku i dyplom ukończenia studiów nie są gwarancją sukcesu. Liczy się pomysł na siebie i elastyczność działania. Ważne, by podczas studiów podejmować dodatkowe rodzaje aktywności, dzięki którym będziemy mogli pokazać przyszłemu pracodawcy, że wykorzystaliśmy ten czas nie tylko na naukę, ale też na rozwój zainteresowań. Takie możliwości dają np. studia humanistyczne, które poszerzają horyzonty i zostawiają studentowi duże pole do działania. Jednak by z tego skorzystać, trzeba mieć pomysł na siebie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA