fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

E-learning: więcej nauki na studiach przez Internet

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Szkoły wyższe będą mogły prowadzić większość zajęć przez Internet
Uczelnie będą mogły kształcić przez Internet praktycznie bez żadnych limitów. Jest już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie e-learningu – czeka na podpis ministra edukacji.
Obecnie szkoły wyższe mogą prowadzić w sieci maksymalnie 60 proc. zajęć. Pozostałe muszą się odbyć na terenie szkoły.
 
– Mniej formalizmu na pewno skłoni wielu młodych ludzi przebywających za granicą do zainteresowania się kształceniem w Polsce – mówi Agnieszka Łądkowska, która mieszkając w Niemczech i Singapurze, skończyła studia magisterskie na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym (PUW). I o to właśnie chodzi autorom zmian – potwierdza nam Leszek Cieśla z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Limity były sztucznym wymogiem ograniczającym rozwój kształcenia na odległość – mówi Rafał Piętka z Wyższej Szkoły Zarządzania/Polish Open University.
20 uczelni oferuje obecnie studentom studia i zajęcia online
– Nie będzie już przeszkód, by uczelnia wykorzystała w pełni potencjał e-learningowy i oferowała studentom kształcenie w ramach poszczególnych przedmiotów, a nawet kierunków, w całości online – dodaje Wiesław Przybyła, pełnomocnik rektora ds. studiów zdalnych na PUW. Tam z platformy e-learningowej w tym roku korzystało blisko 10 tys. osób.
Zmiany wcale jednak nie oznaczają, że student nigdy nie pojawi się na uczelni. W projekcie zaznaczono, że kształcenie praktyczne, zajęcia laboratoryjne, terenowe i warsztatowe powinny się odbywać w warunkach rzeczywistych.
– Trudno sobie wyobrazić naukę masażu czy fonetyki angielskiej na platformie zdalnego nauczania – mówi Wiesław Przybyła. Projekt utrzymuje też obowiązek przeprowadzania konsultacji, zaliczeń i egzaminów w siedzibie uczelni.
To nie wszystkim się podoba.
– Zmuszanie studentów do przyjazdu na egzaminy może ich skutecznie zniechęcić do nauki – uważa Marcin Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego.
Studia online oferuje ok. 20 z prawie 400 uczelni. Zwykle są one tańsze. Np. tradycyjne studia zaoczne na Politechnice Warszawskiej na elektronice i telekomunikacji kosztują 3 tys. zł za semestr, a e-learning 1740 zł za pierwszy semestr. W kolejnych płaci się tylko za wybrane przez studenta przedmioty.
Czytaj też:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA