fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Od stycznia napływ inwestycji do stref sięga poziomu 4 mld zł

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
W tym roku planowane są większe nakłady niż rok temu. Trzy strefy zgromadzą umowy na ponad 1 mld zł
Z informacji „Rz" wynika, że wartość inwestycji, jakie od początku roku przyciągnęły specjalne strefy ekonomiczne, sięga już 4 mld zł. To niemal dwa razy więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku. Optymistyczne są także prognozy: przynajmniej trzy strefy oczekują, że podpisane z inwestorami umowy przekroczą przed końcem roku poziom miliarda złotych.
Na razie rekordzistą jest strefa kostrzyńsko-słubicka: dziewięć wydanych do końca lipca zezwoleń wartych jest 1 mld zł. To pięć razy więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.  Największą inwestycją będzie budowa zakładu produkcji biokomponentów firmy Green
Source Poland, która w Kostrzyniu nad Odrą zainwestuje do 2014 roku przeszło 737 mln zł. Plany strefy zakładają ponadto, że do końca grudnia wyda ona 14 zezwoleń, a deklarowane w nich nakłady sięgną 1,2 mld zł.
Prawie 800 mln zł inwestycji przyciągnęła strefa wałbrzyska. Połowę tego przyniesie budowa fabryki koreańskiego Mando, wkrótce dojdzie jeszcze inwestycja Lotte (250 mln zł). Strefa katowicka, największa ze wszystkich, wydała w tym roku 14 zezwoleń wartych przeszło 600 mln zł. To prawie tyle co o tej porze w roku ubiegłym, ale prognoza na cały rok zakłada inwestycje warte 1 – 1,2 mld zł.
Na lepszy rok liczy także strefa pomorska, która ma już zapewnione nowe przedsięwzięcia na 215 mln zł, tj. więcej niż w całym ubiegłym roku. A to nie wszystko. – Negocjujemy dwa duże projekty, jeden na 100 mln euro, drugi na 150 mln zł – mówi prezes strefy Teresa Kamińska.
W tej sytuacji jest pewne, że tegoroczna wartość nowych inwestycji w strefach będzie znacznie wyższa od tej z ubiegłego roku, kiedy wyniosła 4,7 mld zł. Rok wcześniej było to niespełna 3 mld zł.
Co z miejscami pracy? Sfinalizowane do końca lipca umowy mają przynieść 4,6 tys. etatów. Najwięcej w strefie legnickiej – 1129, następnie w katowickiej – 800, oraz wałbrzyskiej – ok. 700. Do nowych miejsc pracy dojdą jeszcze etaty istniejące, które nowe inwestycje pozwolą utrzymać. A jest ich niemało: tylko w strefie pomorskiej ok. 1,8 tys.
Czołową branżą jest w tym roku motoryzacja, ale duże nakłady deklarują także branże maszynowa i spożywcza. Nowe inwestycje są znacznie większe i dużo bardziej kapitałochłonne niż te, które napływały do stref w czasie kryzysu.
Dobre perspektywy dla napływu inwestycji daje nie tylko ożywienie inwestorów, ale także poprawa klimatu inwestycyjnego. Już na przełomie sierpnia i września ma być uruchomiona procedura przyznawania grantów dla inwestycji o charakterze strategicznym. Ale równocześnie istnieje zagrożenie, że napływ inwestycji znacznie ograniczy rozprzestrzeniający się kryzys finansowy.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA