fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Dla prawnika news jest równie ważny jak przepis

W internetowych serwisach prawnych dostęp do bieżącej informacji liczy się nie mniej niż do bazy przepisów i wyroków. Taką obsługę zapewnia internautom m.in. serwis www.rp.pl
Dostęp do Dzienników Ustaw, Monitorów Polskich i innych zbiorów przepisów oferuje dziś internautom niejeden serwis prawny. Obszernym źródłem informacji o wszystkich aktach prawnych zamieszczonych w Dzienniku Ustaw w latach 1944 – 2007 i w Monitorze Polskim w okresie 1997 – 2007 r. jest np. baza Internetowego Systemu Aktów Prawnych (http://isip.sejm.gov.pl).
Wybranych ustaw i rozporządzeń, za to również w wersji ujednoliconej, można szukać na stronach urzędów i instytucji rządowych oraz samorządowych, w urzędowym publikatorze BIP, czyli w Biuletynie Informacji Publicznej (można się do niego dostać poprzez stronę www.bip.gov.pl). Coraz łatwiejszy staje się też dostęp do orzecznictwa. Pod tym względem nieoceniona jest m.in. baza Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.gov.pl). Użytkownik znajdzie w niej wyroki nie tylko NSA, ale wszystkich sądów administracyjnych. Z kolei najbogatszy zbiór urzędowych interpretacji zawiera serwis Ministerstwa Finansów (http://sip.mf. gov.pl/sip). Nie najlepiej świadczy to o jakości naszego podatkowego ustawodawstwa, niemniej czytelnik w miarę łatwo znajdzie tu odpowiedź na pytanie, jak dany przepis rozumieją urzędnicy.
Przepisów i orzecznictwa można też szukać w serwisach komercyjnych (np. na stronach: www.lex.com.pl, www.abc.com.pl czy www.nettax.com.pl). Często dostęp do tych baz jest bezpłatny. Płacić trzeba za informacje bardziej szczegółowe, archiwalne akty prawne, ujednoliconą wersję wszystkich przepisów, aktywne druki i formularze. Niektóre serwisy specjalizują się obsłudze wybranych grup użytkowników. Przykładowo serwis www.podatki.pl, zgodnie z nazwą swojej domeny, dostarcza informacji przede wszystkim podatnikom. Niemal wyłącznie informacje podatkowe znajdziemy też w portalu www.nettax.com.pl, choć jest on tworzony z myślą o specyficznej grupie – doradcach podatkowych. Na obsługę wszystkich prawniczych korporacji ukierunkowany jest wspomniany już serwis www.lex.com.pl. Dlatego wiele w nim informacji o kancelariach, prawnikach, korporacjach prawnych, ofert pracy dla księgowych i prawników, danych teleadresowych korporacji i stowarzyszeń prawniczych itp. Tym jednak, co przede wszystkim odróżnia serwisy prawne, jest informacja bieżąca. Pod tym względem jedną z najobszerniejszych i najbardziej aktualnych dostarcza serwis „Rzeczpospolitej” (http://www.rp.pl). „Rzeczpospolita” dostarcza informacji prawnych w kilku serwisach dostępnych na stronie www.rp.pl. Warto więc, by użytkownik zaglądał nie tylko do serwisu Prawo, ale też kliknął na zakładki Firma, Praca, Nieruchomości, Pieniądze.W serwisie Firma można dowiedzieć się m.in. o tym, co zrobić, by uruchomić biznes, jakie płacić od niego podatki, jak starać się o zamówienie publiczne i dotacje z UE. Serwis Praca powstał przede wszystkich z myślą o pracodawcach i pracownikach, z kolei serwis Nieruchomości dostarcza informacji szczególnie cennych dla właścicieli i użytkowników nieruchomości, dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA