fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielkie święto piwa od piątku w Żywcu

materiały prasowe
"Piwosze", kolekcjonerzy, domowi piwowarzy... Wszyscy w piątek i sobotę spotkają się w Żywcu na największej w Polsce imprezie fanów piwa – Birofiliach
Od kilkunastu lat w trzeci tydzień czerwca Żywiec staje się miejscem spotkania birofilów, mistrzów piwowarstwa, piwowarów domowych, restauracyjnych, przemysłowych, kolekcjonerów akcesoriów piwnych, piwoszy, a także zwykłych ludzi zainteresowanych trzecim najpopularniejszym napojem na świecie (po wodzie i herbacie).
Na największą i najbardziej znaną piwną imprezę w Polsce z całego świata przyjeżdżają osoby, dla których wartość mają każdy kapsel, otwieracz, kufel, podkładka pod piwo... Zjeżdżają się też domowi piwowarzy, którzy sami warzą złocisty napój. W piwnicy, pralni, garażu...
Uwarzyć dobre piwo wcale nie tak łatwo. W trakcie dwudniowego festiwalu, który odbywa się na terenie browaru w Żywcu, złożone z piwowarskich autorytetów z całej Europy jury oceni wszystkie piwa biorące udział w konkursie zarówno piwowarów domowych, jak i browarów restauracyjnych w sześciu kategoriach.
Tegoroczne święto piwa zapowiada się rekordowo. Do konkursu Piw Domowych Birofilia 2011 zgłoszono 200 piw (2010 - 177; 2009 - 134). Do Konkursu Piw Rzemieślniczych zgłoszono 37 piw z 17 polskich browarów - obrady jury odbędą się po południu, 17 czerwca.
W tym roku konkurs rozszerzy się do trzech kategorii:
- pszeniczne (Hefe-Weizen) - nagroda główna tytuł „Rzemieślnicze Piwo Pszeniczne Roku 2011",
- Pilzner - nagroda główna tytuł „Rzemieślnicze Piwo Pilzner Roku 2011",
- Piwo Ciemne (Dark Lager) - nagroda główna tytuł „Rzemieślnicze Piwo Ciemne Roku 2011".
Wyniki wszystkich konkursów piwowarskich zostaną ogłoszone na scenie głównej na dziedzińcu Browaru Żywiec w sobotę 18 czerwca o godzinie 17.30.
Na koniec wśród zgłoszonych piw domowych wszystkich rodzajów wybrany zostanie to najlepsze. Otrzyma tytuł Grand Champion Birofilii. Przed rokiem zostało nim Belgijskie Pale Ale autorstwa Doroty Chrapek z Cieszyna, która w nagrodę uwarzyła swoje piwo w skali 4,5 tys. razy większej w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie.
Tak jak Francuzi mają swoje Beaujolais Nouveau, który w trzeci czwartek listopada pojawia się w sklepach na całym świecie, Polacy mają swojego Grand Championa - piwo, które w limitowanej serii pojawia się w wybranych sklepach całej Polski na Mikołajki, czyli 6 grudnia.
Kolejną atrakcją tegorocznej żywieckiej imprezy jest Aleja Piwa Świata, gdzie będzie można skosztować aż 155 specjałów z kilkunastu krajów.155 piw na 155-lecie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.
Podczas dwóch dni uczestnicy festiwalu mają jedyną okazję do bezpłatnego zwiedzenia Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i wyjątkowego, interaktywnego muzeum browaru. Podobnie jak w latach poprzednich będzie okazja, aby wziąć udział w pokazie palenia słodu do żywieckiego Portera. Wstęp na największą atrakcję piwną tego roku jest bezpłatny.
W sobotę na scenie pojawi się Arcyksieżna Maria Krystyna Habsburg, której potomkowie założyli Arcyksiążęcy Browar w Żywcu. Od godz. 18  wystąpią zespoły Lee Monday i Negatyw. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Kult Więcej informacji o festiwalu Birofilia i jego atrakcjach można znaleźć na stronie: www.festiwal-birofilia.pl.
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA