fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niemiecki PKB rośnie szybciej niż zakładano

Berlin (fot. n8kowald)
Flickr
Według niemieckiego banku centralnego PKB w tym kraju ma wzrosnąć o 3,1 proc. w 2011 r. i o 1,8 proc. w 2012 r.
W lutym ówczesny prezes banku centralnego Axel Weber spodziewał się tempa wzrostu na poziomie 2,5 proc. w tym roku, a w grudniowej prognozie przewidywano na 2012 r. zwyżkę o 1,5 proc.
Teraz Bundesbank zaznaczył, że „rozwój gospodarki może być nawet szybszy, niż przewidziano w raporcie", bo wskazują na to wyniki ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorców i konsumentów przez instytuty naukowe.
To ważne wskazania dla polskich firm – około 25 proc. polskiego eksportu trafia właśnie do Niemiec.
3,1 procent wzrośnie w 2011 r. – według Bundesbanku – niemiecki PKB
Niemiecka gospodarka w 2010 r. rozwijała się w tempie 3,6 proc., najszybciej od zjednoczenia kraju. Podstawą tak szybkiego wzrostu był eksport, ale niemieckie spółki musiały zwiększyć zatrudnienie i nakłady inwestycyjne, by wywiązać się z zamówień z zagranicy.
– Prognozy niemieckiej gospodarki poprawiają się, bo znalazła się ona w dłuższym okresie wzrostu, a ożywienie po recesji ma teraz szersze podstawy – stwierdził Bundesbank. O ile eksport nadal pozostanie „filarem" niemieckiego wzrostu, o tyle w „wyraźnym przeciwieństwie do minionej dekady o wiele większą rolę odgrywa obecnie krajowa gospodarka".
Według Bundesbanku stopa  bezrobocia ma nadal spadać – na koniec 2012 r. zdaniem banku wyniesie 6,5 proc. wobec 7 proc. oczekiwanych na koniec tego roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA