fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Kudrycka: Badania absolwentów są potrzebne

Barbara Kudrycka
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Podoba mi się pomysł badań, które można zaproponować wszystkim uczelniom - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego
Dlaczego w ustawie nie zapisano, by uczelnie badały losy absolwentów według jednakowych kryteriów?
Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego: Nie chcieliśmy centralnie regulować, jakimi dokładanie metodami uczelnie mają badać losy absolwentów, by nie ograniczać ich autonomii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że uczelnie mają swoją specyfikę i być może uczelnia techniczna uzna, że musi pod uwagę wziąć inne kryteria przy monitorowaniu losów zawodowych absolwentów niż np. uczelnia artystyczna. To czy metody badania losów absolwentów spełniają swe zadanie i służą uczelni do poprawiania jakości programów studiów, będzie od 1 października oceniała Polska Komisja Akredytacyjna.
Co sądzi Pani o zaproponowaniu uczelniom takiej jednej metody?
Podoba mi się pomysł, by powstała koncepcja badań, które można zaproponować wszystkim uczelniom. Niewątpliwie wnioski z takiego badania mogłyby pomóc rządowi w kreowaniu polityki państwa dotyczącej szkolnictwa wyższego, bo pozwolą np. wskazać, które uczelnie i kierunki studiów warto wspierać stypendiami i rozwijać, bo ich absolwenci są poszukiwani na rynku pracy i szybko znajdują zatrudnienie albo sami są przedsiębiorczy i zakładają własne firmy.
Czemu nie zapisano w ustawie, by uczelnie publikowały raporty z badań?
Uczelnie nie mają obowiązku podawania do publicznej wiadomości wyników z badań losów absolwentów, jednak ministerstwo będzie się starało zbierać te informacje, choćby po to, by wiedzieć, które uczelnie odpowiadają na potrzeby rynku pracy, a nie kształcą bezrobotnych absolwentów. Na pewno uczelnie prezentujące publicznie wyniki swoich badań, a przede wszystkim odpowiednią efektywność prowadzonego kształcenia  będą odpowiednio doceniane.
—rozmawiała Renata Czeladko
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA