Prawo w firmie

Jak podwyższyć kapitał zakładowy

Uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce komandytowo-akcyjnej trzeba zgłosić do rejestru w ciągu sześciu miesięcy
Anna Kozanecka-Żarnecka– Mój problem dotyczy spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Czy można zarejestrować podwyższenie kapitału zakładowego w takiej spółce, jeżeli akcje imienne zostały objęte, ale nie zostały opłacone? Zgodnie z przepisami o spółce akcyjnej stosowanymi odpowiednio do SKA akcje imienne powinny być przed zarejestrowaniem pokryte przynajmniej w 25 proc. (art. 309 § 3 kodeksu spółek handlowych). Jednak różnica między SA i SKA jest taka, że podwyższenie kapitału w SKA następuje już z momentem podjęcia uchwały i nie wymaga rejestracji, natomiast w SA dopiero rejestracja oznacza podwyższenie kapitału. W moim przypadku w SKA doszło do podwyższenia kapitału przez wymianę pism ofertowych w ramach subskrypcji prywatnej. Inwestor przyjął ofertę, przez co objął akcje i jednocześnie zobowiązał się do opłacenia ich w terminie miesiąca od dnia objęcia akcji. Czy w tym stanie rzeczy doszło do podwyższenia kapitału czy też nie i czy należy to zgłosić do KRS czy czeka...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL