fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Trwają przygotowania do montażu stropu

Archipelag
Konkursowy dom, który powstaje w gminie Walim, ma już gotowe ściany parteru. Lada dzień rozpocznie się montaż stropu
Budynek o nazwie Lamia rośnie na działce państwa Katarzyny i Mariusza Latkowskich z Wałbrzycha, zwycięzców trzeciej edycji naszego konkursu „Dom marzeń Polaka”. Budowa się rozpoczęła w pierwszych dniach września br.
– Dotąd prace przebiegały planowo, mimo że Lamia powstaje w górach. Na razie kłopotliwa była tylko dostawa materiałów na plac budowy z powodu krętych i wąskich dróg lokalnych – mówi Marta Wawryszyn z Pracowni Projektowej Archipelag, która jest jednym ze sponsorów konkursu „Dom marzeń Polaka”. – Ostatnio jednak zdarzyły się przymrozki, a na widocznych w oddali stokach leży już śnieg. Mimo to zapowiedzi meteorologów dają nadzieję, że zima nie przyjdzie zbyt szybko i nie wstrzyma prac.
W ostatnich dniach, jak informuje Robert Szymkowiak, kierownik budowy z firmy Multi, która jest wykonawcą budynku, została wykonana zasypka piaskiem wewnątrz ścian fundamentowych oraz wylana płyta betonowa, tzw. stanu zero budynku.
– Uprzednio jednak uprawniony geolog wykonał badania geotechniczne w zakresie poziomu zagęszczenia warstwy piasku. Jest to istotny element, gdyż nieprawidłowe zagęszczenie warstwy podposadzkowej może spowodować niekontrolowane osiadanie i w konsekwencji pęknięcia płyty betonowej – wyjaśnia Robert Janiak. – W warstwie piasku zamontowano instalację kanalizacyjną, podejście wody oraz przepusty dla pompy ciepła, którą chcą zamontować nasi czytelnicy.
W najbliższym czasie budowlańcy przystąpią do układania stropu nad parterem w technologii ytong. – Stropy z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego najczęściej stosuje się w budynkach jednorodzinnych wykonanych w całości w systemie ytong. Płyty można układać na ścianach murowanych, ścianach lub belkach żelbetowych i stalowych oraz na konstrukcji drewnianej – wyjaśnia Robert Janiak, product manager w firmie Xella Polska, jednego ze sponsorów konkursu. – Dzięki płytom czas wykonania stropu w stosunku do innych systemów stropowych może się skrócić nawet do 40 proc. Pozwala bowiem na wyeliminowanie przerw technologicznych związanych z wiązaniem betonu. Nie trzeba też robić szalunków i podpór montażowych, a strop można obciążać zaraz po zamontowaniu. Można przyjąć, że brygada złożona z trzech osób i dysponująca dźwigiem samochodowym potrzebuje od czterech do sześciu godzin na zmontowanie stropu o powierzchni ok. 100 mkw. Warto wspomnieć też, że płyty stropowe ytong można wysuwać poza obrys budynku. Wykonany w ten sposób balkon wyklucza powstanie mostka termicznego w miejscu przejścia płyty nad ścianą.
Katarzyna i Mariusz Latkowscyzwycięzcy konkursu dom marzeń polaka, przyszli mieszkańcy Lamii
Na tym etapie robót, gdy właściwie skończone są ściany parteru, coraz lepiej wyobrażamy sobie wygląd poszczególnych pomieszczeń i powoli zastanawiamy się nad wykończeniem wnętrz.
O pomoc i pomysły zaadaptowania wnętrza zwróciliśmy się do pracowni Archipelag, która zajmuje się również projektami wnętrz. Przygotowujemy się również do prac wykończeniowych, które będziemy mogli rozpocząć, gdy uda się zadaszyć Lamię przed zimą. Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA