Składki na trzeci filar z ubezpieczeniem nie są kosztem firmy

Pracodawcy, którzy opłacają za pracowników składki emerytalne w ramach tzw. trzeciego filara z ubezpieczeniem na życie, nie mogą ich zaliczać do kosztów podatkowych. Takie nieprzejednane stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów
I to mimo że orzecznictwo sądowe przychodzi w sukurs podatnikom.O problemie tym pisaliśmy w DF z 22 marca tego roku. Jeden z czytelników zapytał nas o dalszy rozwój sytuacji.Przypomnijmy, że chodzi o pracownicze programy emerytalne, które mogą być tworzone i działają na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. (DzU nr 116, poz. 1207). Przewiduje ona, że program może być prowadzony w czterech formach. Jedną z nich jest „umowa grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym”. I to właśnie ona okazała się podatkową pułapką.[srodtytul]Czy składka jest kosztem[/srodtytul]Pracodawca jest odpowiedzialny za założenie i prawidłową realizację programu, w tym również ma obowiązek finansowania składki podstawowej. Czy może ją zaliczyć do kosztów podatkowych? Pozornie odpowiedź wydaje się prosta – tak, bo pozwala na to art. 15 ust.1d ustawy o pod...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL