fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Warszawskim policjantom grozi od nowego roku obniżka pensji

Grzegorz Byszewski
Janina Blikowska
Marek Kozubal
Komenda Główna planuje likwidację dodatku, który dostają stołeczni funkcjonariusze. Ci protestują, bo stracą 300 zł miesięcznie
Dodatek policjanci otrzymują od ponad dziesięciu lat. Teraz jest to 292 zł brutto miesięcznie. Stała dopłata do pensji przysługuje zarówno pracującym w samej stolicy, jak i w okalających ją powiatach.
– Dodatek został wprowadzony ze względu na wyższe koszty utrzymania w Warszawie. To miał być magnes przyciągający do służby w stołecznym garnizonie – tłumaczy Mirosław Bednarski, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów w KSP. – Kiedy zaczął obowiązywać, w stolicy brakowało trzech tysięcy policjantów.
Teraz – jak mówi rzecznik KSP Marcin Szyndler – jest ok. 900 wakatów.Na pomysł likwidacji dodatku wpadli urzędnicy Komendy Głównej. Wykreślili go w projekcie nowego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych Od 1 stycznia 2008 r ma ono regulować wysokość pensji wszystkich funkcjonariuszy. Zmiany Komenda Główna motywuje chęcią uproszczenia systemu płac. Poza tym „w odczuciu wielu funkcjonariuszy był on źródłem antagonizmów w środowisku policyjnym” – czytamy w uzasadnieniu. – Chodzi o to, że dodatkowe pieniądze dostają zatrudnieni w stołecznej policji, a nie ci z Komendy Głównej – ironizuje mundurowy z Warszawy.Szef resortu spraw wewnętrznych Władysław Stasiak broni pomysłu: – Ci, którzy mieli ten dodatek, nic nie stracą, w zamian będą mieli zwiększony dodatek funkcyjny lub służbowy. W przyszłym roku każdy policjant otrzyma średnio 500 zł podwyżki – twierdzi.
Nie zgadzają się z tym policjanci: – Dodatki funkcyjne i służbowe są uznaniowe, a ten, który chcą nam odebrać, stanowił stałą część pensji.Gorąca dyskusja toczy się na internetowym forum policyjnym: „Argumentem za utrzymaniem dodatku są ceny mieszkań – powyżej 10 tys. zł za mkw.” – pisze internauta o o nicku „polic”. „Wprowadzenie dodatku było odpowiedzią na zapaść kadrową stołecznej policji. W Warszawie znacznie łatwiej o atrakcyjną pracę niż w innych dużych miastach” – dodaje „lawral”. „Jestem za likwidacją. Pod jednym warunkiem. Niech policjant u nas zarabia tyle, ile policjant z Niemiec” – dopowiada „colKurtz”.Co na to MSWiA?– Nie wykluczam podjęcia rozmów na temat stworzenia tzw. dodatku metropolitalnego dla funkcjonariuszy z największych miast – zapowiada minister Stasiak.
Ewa Gawor,dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Warszawa
Dodatek powinien być zachowany, gdyż liczba wakatów w warszawskiej policji jest niepokojąco wysoka. Poza tym praca w stolicy jest bardzo ciężka, gdyż nasi funkcjonariusze prowadzą więcej spraw niż ci spoza Warszawy. Dlatego wielu odchodzi do innych komend. Kilka lat temu występowaliśmy do MSWiA o podniesienie dodatku. Argumentowaliśmy, że koszty życia w stolicy są znacznie wyższe niż gdzie indziej. Wtedy udało się uzyskać podwyżkę dodatku. Teraz będziemy prosić o jego zachowanie. Zwłaszcza że zbliża się Euro 2012, podczas którego stołeczną policję czekają dodatkowe zadania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA