fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Brak kart, wina komisji

To członkowie obwodowych komisji wyborczych odpowiadają za braki kart do głosowania w lokalach wyborczych i niedzielne przedłużenie o trzy godziny ciszy wyborczej. Tak przynajmniej wynika z wyjaśnień PKW.
– Karty do głosowania zostały wydrukowane w nakładzie wystarczającym do przeprowadzenia głosowania – mówi szef PKW Ferdynand Rymarz. I zapewnia, że w niedzielę nigdzie w Polsce nie powinno zabraknąć kart dla wyborców. Co zatem się stało, że w wielu miejscach tak było?Okazuje się, że winę za to ponoszą członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy nie alarmowali w porę komisji okręgowych, że może u nich nie starczyć kart. – Obwodowe komisje za późno alarmowały, że mogą nie mieć kart – wyjaśnia Rymarz.
Choć szef PKW to krytykuje i przyznaje, że niedopatrzenia te są naganne, to jednak podkreśla, iż późniejsze decyzje komisji o przedłużeniu głosowania były całkowicie zgodne z prawem. – Żaden wyborca, który przyszedł do lokalu z zamiarem oddania głosu, nie mógł być pozbawiony prawa do głosowania – dodaje Rymarz. Antoni Ryms, członek PKW, zapewnia, że komisja będzie teraz ustalać, kto konkretnie jest odpowiedzialny za opóźnienia w przekazywaniu sygnałów o możliwym braku kart. Członkowie komisji, którzy dopuścili do przerw w głosowaniu, mogą być ukarani. Decyzje w ich sprawach podejmować będzie PKW. W przypadku rażącego niedopełnienia obowiązków przez członków komisji, PKW może nawet donieść na nich do prokuratury.
50 komisji - było zmuszonych przedłużyć głosowanie, ponieważ zabrakło w nich kart dla wyborców
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA