fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Ambasada USA poszła pod młotek

Rzeczpospolita
Andrzej Rosiewicz kupił zmywarkę na aukcji używanych rzeczy z amerykańskiej placówki dyplomatycznej
– Moja żona też tu jest i wypatruje, co kupić – mówił z uśmiechem ambasador USA w Polsce Victor Ashe. Niestety, meble upatrzone przez panią ambasadorową trafią w inne ręce.– Małżonka została przelicytowana – przyznał ambasador.
Tego rodzaju aukcje to typowa dla kultury amerykańskiej tradycja tzw. garage sales, czyli garażowych wyprzedaży, gdy wszystkie niepotrzebne, ale w dobrym stanie rzeczy wystawia się przed swoim domem i sprzedaje po okazyjnej cenie. Ambasada USA organizuje je średnio cztery razy w roku. Zawsze odbywają się w magazynie przy Bokserskiej 66A.
– Największym wzięciem cieszą się amerykańskie łóżka z podwójnymi materacami. Wszyscy ostro je licytują – mówi jeden z polskich pracowników amerykańskiego magazynu.
Sobotnia aukcja była wyjątkowa, ponieważ większość spośród licytowanych przedmiotów pochodziła z rezydencji samego ambasadora i jego zastępcy. Pojawiło się więc ponad stu zainteresowanych. Wielu z nich to stali bywalcy, regularnie pojawia się tam na przykład znany piosenkarz Andrzej Rosiewicz. Tym razem za 750 zł nabył komplet białych drewnianych krzeseł, fotel komputerowy i zmywarkę.
– Jesteśmy w Unii, więc musimy dbać o czystość. Kupiłem zatem zmywarkę – żartował Rosiewicz po licytacji.
Sobotnia wyprzedaż zaczęła się o 8 rano od dwugodzinnego oglądania przedmiotów. W większości były to meble: krzesła, fotele, sofy, szafki, komody, łóżka. Wszystkie w typowym amerykańskim stylu, czyli połączenie dostojności i elegancji ze skrajną praktycznością. Był też sprzęt RTV/AGD, sprzęt komputerowy, a nawet mały traktor ogrodniczy. W sumie 207 obiektów. Po ich obejrzeniu każdy zainteresowany wpłacał 10-złotową kaucję, dostawał numerek i siadał na krzesełku pod namiotem obok magazynu.
Cena wywoławcza większości rzeczy to 50 zł, a w przypadku bardziej wartościowych – 100 zł. – Te wyprzedaże to czasem niezła okazja – przyznaje starsza pani, która za 650 zł kupiła lampę nocną z olbrzymim abażurem i stojak do niej.
Osoby, które chcą otrzymać informację o kolejnej licytacji w ambasadzie, mogą już teraz wysłać zgłoszenie na e-mailowy adres: warsawauction@state.gov.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA