fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Trudno o pozwolenie na pracę w Austrii

Polacy, którzy w dniu przystąpienia naszego kraju do UE pracowali w Austrii legalnie przez co najmniej rok albo od pięciu lat mieszkali w niej i prowadzili działalność gospodarczą, automatycznie nabyli prawo do pracy. Pozostałym do 2009 r. będzie potrzebne pozwolenie.
Uzyskanie pozwolenia na pracę w Austrii nie jest łatwe. Trzeba znaleźć pracodawcę, który złoży stosowny wniosek w regionalnym urzędzie pośrednictwa pracy. Pozwolenie może zostać przyznane, jeżeli w ciągu czterech – pięciu tygodni urząd nie znalazł kandydata wśród poszukujących pracy Austriaków.
Umowa o pracę może być zawarta w formie pisemnej bądź ustnej. Powinny się w niej znaleźć następujące informacje: dane osobowe pracodawcy i pracownika, datę rozpoczęcia zatrudnienia, miejsce wykonywania pracy, jej godziny oraz terminy wypowiedzenia, wysokość wynagrodzenia, dzień wypłaty, wymiar urlopu wypoczynkowego.
W umowie nie jest natomiast gwarantowana płaca minimalna, której zresztą nie określają w Austrii żadne przepisy. Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi ok. 24 tys. euro rocznie. Stawki są jednak różne. Dla budowlańca mogą wynosić ok. 8 euro za godzinę, a dla kelnerki zaledwie 4 euro za godzinę. Wynagrodzenie przeważnie wypłacane jest pod koniec miesiąca lub pierwszego dnia miesiąca następnego. Oprócz tego pracownikom przysługują dwie dodatkowe pensje w roku, jedna przed Bożym Narodzeniem, a druga w okresie urlopowym.
Dzień pracy wynosi osiem godzin, a tydzień 40 godzin.Każdemu legalnemu pracownikowi przysługuje 20 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, a osobom z 25-letnim stażem – 36 dni. Dodatkowo wolne od pracy są niedziela i święta. Austriackie przepisy przewidują również tzw. urlop chorobowy przyznawany np. w razie wypadku w miejscu pracy, choroby zawodowej. Kobiety mają 16 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po trzech latach pracy można dostać od trzech do 12 miesięcy urlopu na naukę.
Więcej m.in. na stronach:www.bmwa.gv.at, www.ams.or.at
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA