fbTrack

Rodzina

Jak załatwić formalności związane z rozstaniem

Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
W Polsce rośnie liczba rozwodów i separacji - coraz więcej osób decyduje się na ułożenie sobie życia na nowo. Bankructwo małżeństwa to zawsze porażka. Jednak przypieczętowanie rozstania przez sąd to zwykle mniejsze zło niż utrzymywanie związku, który pozostaje już tylko na papierze. Formalne rozstanie pozwala też na uregulowanie spraw majątkowych rozbitej rodziny.
Rozwód powoduje ostateczne zerwanie więzi małżeńskich - po jego orzeczeniu można zawrzeć nowe małżeństwo. Natomiast separacja daje możliwość "przywrócenia" małżeństwa - bo do jej orzeczenia tzw. rozkład pożycia nie musi być trwały (czyli nie wyklucza się szansy na pogodzenie małżonków). W trakcie separacji nie można zawrzeć nowego małżeństwa. W obu przypadkach możliwe jest jednak dokonanie podziału majątku.
W dzisiejszym poradniku piszemy m.in. o tym, kiedy dopuszczalny jest rozwód lub separacja, jak wygląda postępowanie przed sądem, jak udowadnia się rozkład pożycia, ile wynoszą koszty postępowania i w jaki sposób odbywa się podział wspólnego majątku małżonków.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL