fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Powrót na szczyt

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Mało spektakularnie, ale za to systematycznie WIG20 od kilku tygodni piął się w górę. Wczoraj wreszcie ustanowił rekord wszech czasów. Na zamknięciu sesji, po ponad 2-proc. wzroście, ten grupujący największe spółki warszawskiej GPW wskaźnik osiągnął 3910 pkt, o 10,4 pkt więcej od ostatniego historycznego szczytu ustanowionego 6 lipca.
Zdaniem analityków jest to głównie efekt zwyżek na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w USA, gdzie indeksy również biją rekordy. Dobre nastroje zachęcają do szukania okazji do inwestycji na bardziej ryzykownych, ale dających wyższe stopy zwrotu rynkach.
Tę tendencję potwierdza również umacniający się złoty. Polska waluta wzrosła wczoraj do najwyższego w tym roku poziomu wobec euro. – Widać wyraźnie, że inwestorzy wracają na rynki wschodzące i chętnie wybierają Polskę, która wyróżnia się bardzo dobrymi fundamentami gospodarczymi – tłumaczy Marek Rogalski, główny analityk First International Traders DM.
Wzrost wskaźników za oceanem wywołały kolejne dobre dane makroekonomiczne oraz wyniki spółek. Po optymistycznych informacjach z rynku pracy w ubiegłym tygodniu tym razem Departament Handlu podał, że deficyt handlowy USA wyniósł w sierpniu 57,6 mld dol. To najmniej od siedmiu miesięcy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA