fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Lew Tołstoj według Walerija Fokina

W tym tygodniu ciąg dalszy spotkań z teatrem rosyjskim zorganizowanych podczas Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce. Inscenizację dramatu Lwa Tołstoja „Żywy trup” zaprezentuje polskiej publiczności Walerij Fokin, reżyser i dyrektor Teatru Aleksandryjskiego z Petersburga oraz dyrektor naczelny i artystyczny Centrum Twórczego imienia Meyerholda
W tym tygodniu ciąg dalszy spotkań z teatrem rosyjskim zorganizowanych podczas Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce. Inscenizację dramatu Lwa Tołstoja „Żywy trup” zaprezentuje polskiej publiczności Walerij Fokin, reżyser i dyrektor Teatru Aleksandryjskiego z Petersburga oraz dyrektor naczelny i artystyczny Centrum Twórczego imienia Meyerholda Fokin, który w początkach swojej drogi artystycznej zafascynowany był teatrem Jerzego Grotowskiego, od lat współpracuje z polskimi teatrami: reżyserował w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu („Cztery krople” Rozowa w 1976 r.; „Starszy syn” Wampiłowa w 1978 r.), łódzkim Teatrze im. Jaracza, krakowskim Teatrze im. Słowackiego, wrocławskim Teatrze Polskim („Nasz człowiek” Ostrowskiego w 1998 r.). Pracuje także w Niemczech, Grecji, Finlandii, Japonii, USA, Szwajcarii, na Węgrzech. W Teatrze Aleksandryjskim realizuje program artystyczno-badawczy „Nowe życie tradycji”.
„Żywy trup” powstał w ostatnim okresie twórczości Lwa Tołstoja jako jeden z kolejnych przykładów pasji rosyjskiego autora w demaskowaniu obłudy społecznej. Jego bohater Fiodor Protasow próbuje uwolnić się od życia i żony, pozorując samobójstwo. Kiedy fałszerstwo wychodzi na jaw, popełnia je naprawdę.
– Wydaje mi się, że w tej sztuce Tołstoj znajduje się najbliżej Dostojewskiego, kiedy się stara zajrzeć w duszę bohatera, zrozumieć, czym żyje naprawdę – mówi o dramacie Fokin. – Poza tym z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w „Żywym trupie” Tołstoj reżyserował swoje własne odejście. Długo myślał o tym, jak odejść z tego świata i znaleźć inny świat, świat wolności, nieregulowany kłamliwym prawem.
Teatr Narodowy, sala Bogusławskiego, pl. Teatralny 3, tel. 022 692 06 04, 15-16.10, godz. 19
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA