fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Notariusze już nie stwarzają przeszkód podczas wykupu lokali

Po naszej publikacji notariusze przestali kwestionować niektóre uchwały spółdzielni dotyczące przenoszenia własności lokali. Wykup mieszkań za grosze nareszcie ruszył
W sobotnio-niedzielnym numerze „Rz” pisaliśmy o kłopotach niektórych spółdzielni („Notariusz nie wyda aktu bez podziału gruntu”). Mają one trudności z przenoszeniem własności mieszkań na swoich członków. Mianowicie notariusze nie chcą podpisywać odpowiednich aktów, jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku, który dzieli działkę z innym.
Podstawą do podpisania aktu jest uchwała spółdzielni określająca przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali. To z niej m.in. wynika, na kogo można przenieść własność lokalu. Obowiązująca od 31 lipca nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadziła zasadę, że taka uchwała powinna dotyczyć jednego budynku (art. 42 ust. 3 pkt 1). Tylko w wyjątkowych wypadkach może obejmować kilka bloków. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła swoje uchwały jeszcze pod rządami starych przepisów i nie podzieliła działek tak, by na każdej stał tylko jeden budynek. Zdaniem notariuszy, do których zwracała się o podpisanie aktów, powinna była podzielić działki tak, aby każdy dom miał swoją (chyba że nie jest to możliwe). Po naszej publikacji notariusze zmienili jednak zdanie. Teraz WSM ustala już pierwsze terminy wykupu.
Warszawska Izba Notarialna przygotowała także swoje stanowisko. Ale niestety nie wyjaśnia w nim wszystkich wątpliwości. Twierdzi bowiem, że kancelarie notarialne w Warszawie nie mają problemów ze sporządzaniem aktów notarialnych przekształcających lokatorskie prawo we własność, pod warunkiem że spółdzielnie dostarczą niezbędną dokumentację. Przyznaje jednak, że problem może się pojawić, gdy uchwała zarządu spółdzielni, niezbędna do zawarcia aktu notarialnego, została sporządzona przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Tymczasem zdecydowana większość prawomocnych uchwał została podjęta przed tym terminem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA