fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mniejszościowi udziałowcy Opoczna żądają walnego

Inwestorzy mniejszościowi Opoczna domagają się zwołania 15 listopada walnego zgromadzenia spółki. Pioneer Pekao TFI, PZU Asset Management oraz Investors TFI chcą na nim uzyskać m.in. jasną odpowiedź, czym zajmie się spółka, gdy sprzedana zostanie jej część produkcyjna.
Chcą też podjęcia uchwały w sprawie zbadania przez biegłego rewidenta wyceny udziałów Opoczna I sp. z o.o. (do tej firmy przeniesiono cały majątek produkcyjny Opoczna) oraz litewskiej Dvarcioniu Keramika AB, przedstawionej przez zarząd Opoczna na potrzeby zbycia tych udziałów Cersanitowi. Głównym udziałowcem obu tych firm jest Michał Sołowow.
Tymczasem 19 października akcjonariusze Opoczna mają podjąć decyzję o sprzedaży Cersanitowi Opoczna I (czyli majątku produkcyjnego firmy) oraz przeniesieniu siedziby spółki do Kielc (gdzie kwaterę główną ma Cersanit). Sołowow tłumaczył niedawno, że to warunek dalszego rozwoju Opoczna. Spółka musi bowiem przeprowadzić gigantyczne inwestycje, które wiązałyby się z przerwaniem produkcji. Gdyby jej nie przeniesiono, z rynku na pewien czas zniknęłaby marka Opoczno. A to oznaczałoby ogromne straty. Czy jednak akcjonariusze zgodzą się na plany Sołowowa? Może być z tym kłopot. – Na walnym zgromadzeniu Opoczna może teoretycznie zostać zachowane status quo, gdyż potrzeba głosów 75 proc. obecnych do przyjęcia zmian. Jeśli zjawią się fundusze mające łącznie 21 proc., to 48-proc. udział Michała Sołowowa nie wystarczy – tłumaczy Paweł Puchalski, analityk BZ WBK. – Szkoda, że nie ma lepszej komunikacji między głównym akcjonariuszem a inwestorami mniejszościowymi. To największy problem.
Na tym nie kończą się jednak kłopoty Opoczna. Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy spółka dopełniła obowiązku informacyjnego. Jak wyjaśnia Łukasz Dajnowicz z KNF, 5 września Opoczno w raporcie bieżącym podało, że objęte udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Opoczno I sp. z o.o. stanowią długoterminową lokatę kapitałową Opoczna SA. Z kolei 24 września, w kolejnym raporcie bieżącym, spółka przedstawiła projekty uchwał na WZA 19 października. W planach jest uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez Opoczno SA 100 proc. udziałów w spółce Opoczno I z siedzibą w Opocznie na rzecz spółki Cersanit SA z siedzibą w Kielcach. KNF ma wątpliwości, czy spółka prawidłowo przekazywała informacje inwestorom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA