fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Powrót do metraży z wielkiej płyty

Miasteczko Wikana w Lublinie
Materiały Inwestora
Deweloperzy wracają do metraży rodem z wielkiej płyty. Mieszkania o powierzchni 22 – 30 mkw. sprzedają się na pniu, nawet na etapie dziury w ziemi
– Małe mieszkania zawsze będą hitem każdej inwestycji. Zainteresowanie takimi lokalami jest dziś jednak zwiększone, bo ostatnio ich na rynku brakowało – przyznaje Michał Okoń ze spółki Marvipol. – Obserwujemy także powrót na rynek zakupów inwestycyjnych, dokonywanych zarówno przez inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych – podkreśla.
[wyimek]45 mkw. powinny mieć dwa pokoje, aby szybko znalazł się na nie chętny – oceniają deweloperzy[/wyimek]
Ewelina Juroszek z firmy Atal ocenia, że coraz większe zainteresowanie małymi lokalami to wynik zaostrzonej polityki kredytowej. – Dopóki banki nie złagodzą kryteriów, dopóty ten trend będzie się utrzymywał. Deweloperzy po prostu starają się budować to, co najłatwiej sprzedać – mówi przedstawicielka Atala.
[srodtytul]Dużych mniej[/srodtytul]
– Małe mieszkania są często poszukiwane ze względu na niską cenę całościową – dodaje Katarzyna Rauber z Bouygues Immobilier Polska. – Szczególną popularnością takie „kompaktowe” lokale cieszyły się pod koniec 2009 r., kiedy na rynku było ich niewiele. W ub.r. coraz więcej deweloperów decydowało się na wprowadzanie do swoich ofert mniejszych lokali. Była to słuszna decyzja. Niższe ceny całkowite umożliwiają zakup mieszkania klientom o ograniczonej zdolności kredytowej, co zwiększa znacznie grono potencjalnych nabywców – wyjaśnia.
Nieco inaczej sytuację ocenia Sylwester Bogacki, prezes Wikany. – Bez względu na politykę kredytową nie obserwujemy wzrostu zainteresowania małymi mieszkaniami – twierdzi. – Oprócz ceny, która niezaprzeczalnie jest bardzo istotna, dla klientów ważna jest także funkcjonalność, która stanowi czynnik decydujący. W przypadku młodych rodzin zaciągnięcie kredytu i zakup mieszkania to perspektywa najbliższych kilkunastu lat, w czasie których niejednokrotnie planują powiększenie rodziny. Najchętniej wybierane są więc mieszkania ok. 45 mkw. z dwoma pokojami – tłumaczy.
Małgorzata Urbaniak ze spółki Gant ocenia z kolei, że nowo wprowadzane na rynek inwestycje są lepiej dopasowane do nabywców, dla których kluczową rolę odgrywa finansowanie. – Jeśli znaczna część klientów, zwłaszcza młodych, może sobie pozwolić na małe lub średnie mieszkanie, to takie właśnie lokale powinny dominować w ofercie deweloperów. Nie można jednak zapominać o tych, którzy chcą np. zamienić dotychczasowe mieszkanie na większe lub których stać od razu na lokal o większej powierzchni. Jednak takich dużych lokali w inwestycji powinno być zdecydowanie mniej – zastrzega przedstawicielka Ganta.
[srodtytul]Na większe ich nie stać[/srodtytul]
Bouygues Immobilier Polska jednopokojowe mieszkania o powierzchni 24 mkw. oferuje w inwestycji Bell’Arte na stołecznej Woli. Takie metraże wyprzedały się już na innym warszawskim osiedlu tego dewelopera – Villa Parc na Ochocie. Teraz najmniejsze dostępne lokale w ochockiej inwestycji mają 26 mkw. Te niewielkie mieszkania stanowią ok. 20 proc. oferty w inwestycjach. 24-metrową kawalerkę w stanie deweloperskim można już kupić za 205 tys. zł (8,5 tys. zł za mkw.). Jeśli zdecydujemy się powierzyć deweloperowi jej wykończenie, wyłożymy 226 tys. zł. Obie inwestycje mają być oddane w ostatnim kwartale br.
Także spółka Marvipol oferuje niewielkie mieszkania. Na osiedlu Zielona Italia w warszawskich Włochach, na którym deweloper zaplanował m.in. 26-metrowe lokale, stanowią one ok. 10 proc. oferty. Te najmniejsze już się sprzedały, mimo że pierwszy etap inwestycji będzie gotowy w 2012 r. Do wzięcia są jeszcze mieszkania od 31,4 mkw. Cena za mkw. lokalu (wliczone jest w nią miejsce w garażu) to 5,99 tys. zł. Decydując się na wykończenie pod klucz, do mkw. trzeba doliczyć od 550 do 1,4 tys. zł.
Ok. 5 proc. całej oferty stanowią z kolei małe lokale w lubelskiej inwestycji spółki Wikana. Miasteczko Wikana przy ul. Relaksowej ma być oddane w grudniu br. Najmniejsze kawalerki liczą 33 mkw. Metr lokalu w standardzie deweloperskim kosztuje tu 5,1 tys. zł.
Na małe metraże zdecydował się także Gant, który buduje mieszkania w całej Polsce. Np. w Warszawie w Kaskadzie na Woli najmniejsze lokale mają niecałe 27 mkw. Jak mówią przedstawiciele Ganta, 22 proc. dostępnej oferty w tej warszawskiej inwestycji to mieszkania do 45 mkw. Mkw. lokalu kosztuje tu od 7,4 tys. zł. Na klucze trzeba poczekać do 2012 r.
W Poznaniu na osiedlu Karpia Gant oferuje mieszkania o powierzchni od 27,4 mkw. Ceny zaczynają się od 5,045 tys. zł za mkw. Pierwszy etap inwestycji jest już gotowy, drugi będzie gotowy w tym kwartale.
Na wrocławskim Tęczowym Osiedlu II przy ul. Opolskiej Gant zaplanował mieszkania m.in. na 27,5 mkw. Ceny zaczynają się tu od 5,042 tys. zł. Inwestycja będzie oddana do użytku w czwartym kwartale br.
Małgorzata Urbaniak z firmy Gant informuje, iż z przeprowadzonych przez spółkę badań wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni 40 – 55 mkw. I właśnie średnie mieszkania – obok małych – sprzedają się najszybciej, co wynika z ograniczeń finansowych większości kupujących.
Ewelina Juroszek ze spółki Atal mówi, że firma stara się, by w każdej inwestycji znalazły się mieszkania o zróżnicowanej powierzchni – od ok. 30 do 100 mkw. – Przewagę mają jednak mieszkania do 50 mkw. Staramy się, by mniejsze lokale stanowiły ok. 75 proc. oferty – mówi Ewelina Juroszek.
Atal 34-metrowe lokale oferuje na osiedlu Mieszczańskim II przy ul. Hubskiej we Wrocławiu. Dziś w ofercie są lokale od 38,4 mkw. Ceny zaczynają się od 5,77 tys. zł za mkw. Inwestycja ma być oddana do użytku w maju 2012 r.
[ramka][srodtytul] Małe od dewelopera[/srodtytul]
• Warszawa, ul. Jana Kazimierza, 24 mkw., 8,5 tys. zł za mkw., Bell’Arte, Bouygues Immobilier Polska
• Warszawa, ul. Chrościckiego, 31 mkw., 5,99 tys. zł za mkw., Marvipol
• Wrocław, ul. Opolska, 27,5 mkw., od 5,042 tys. zł za mkw., Gant
• Poznań, Naramowice, 27,4 mkw., od 5,045 tys. zł za mkw., Gant
• Kraków, ul. Rejtana, 24 mkw., 9,9 tys. zł za mkw., Metropolis
• OIeśnica, ul. Wileńska, 22,5 mkw., 3,6 tys. zł, Kruszer Development
[i]źródło: deweloperzy, Tabelaofert[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA