Eksport czy transakcja wewnątrzwspólnotowa

- Towar wyprodukowany w Polsce dla kontrahenta z Rosji, posiadającego swój oddział w Niemczech, został dostarczony do Niemiec. Czy dla celów VAT jest to eksport czy dostawa wewnątrzwspólnotowa?Nie będzie to eksport, tylko wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), o ile spełnione będą wszystkie jej warunki. Z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT wynika, że eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy (a więc w wykonaniu odpłatnej dostawy towarów), przez:- dostawcę lub na jego rzecz, lub- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.Na skutek dostawy towarów, o której mowa w pytaniu, nie dochodzi do wywozu towaru z Polski poza terytorium Wspólnoty. W konsekwencji nie jest to eksport (nie ma znaczenia, że nabywcą jest kontrahent rosyjski ani to, że towar w przyszłości trafi najprawdopodobniej...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL