Przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie opłacają składkę chorobową, już niebawem będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego, by zająć się chorymi członkami rodziny
Trybunał Konstytucyjny uznał 6 marca 2007 r. (P45/06), że wyłączenie z prawa do zasiłku opiekuńczego osób, które z własnej woli przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego, jest niezgodne z konstytucją.Od dnia publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw świadczenie to będzie przysługiwało wszystkim opłacającym składkę chorobową. Z zasiłku opiekuńczego skorzysta dodatkowo 1170 tys. osób, które z własnej woli opłacają składkę chorobową, w tym 1 mln przedsiębiorców.Skarga konstytucyjna dotyczyła art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Poszło o wyraz "obowiązkowo". To on wyłączał z prawa doświadczenia osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie. Przyznawał je wyłącznie ubezpieczonym obowiązkowo.Pytanie prawne do Trybunału skierował poznański Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w związku z toczącymi się przed nim sprawami przeciwko ZUS. Odmówił on zasiłku opi...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.