Przedsiębiorcy, którzy chcą dostać zaległy zasiłek opiekuńczy, mają czas tylko do 16 kwietnia na to, by złożyć do ZUS wniosek w tej sprawie. Ale uwaga: nie dostaną go ci, którzy po zajrzeniu do przepisów lub zasięgnięciu informacji w ZUS wyszli z założenia, że zasiłku nie dostaną i w ogóle nie brali od lekarza zaświadczenia ZUS ZLA z wpisaną opieką
Teraz, po
wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca br. (P45/06), wiadomo już, że przepis odmawiający prawa do zasiłku opiekuńczego osobom, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego, był niekonstytucyjny. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, bo oni rzeczywiście mogą płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe na zasadzie dobrowolności.Wyrok Trybunału został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 16 marca br. (nr 47, poz. 318). To oznacza, że od tego dnia wszyscy przedsiębiorcy dobrowolnie opłacający składkę chorobową mają prawo do zasiłku chorobowego. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków (patrz ramka niżej).Teoretycznie wyrok Trybunału powinien też zadziałać wstecz i dzięki niemu zasiłek opiekuńczy powinni dostać również wszyscy ci, którzy wcześniej - na skutek niekonstytucyjnego przepisu -takiego prawa nie mieli.Jest nawet konkretny przepis, na podstawie którego mogliby dostać teraz zaległy zasiłek. To art. 67 ust. ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.