Na transfer nie potrzeba zgody załogi

Pracodawca, który chce przekazać firmę innemu pracodawcy, nie musi pytać załogi o zgodę. Są jednak sytuacje, w których musi się liczyć z decyzją walnego zgromadzenia, a nawet ministra skarbu państwa
- Pracodawca poinformował 400 pracowników, że od 1 stycznia 2007 r. zostaną przeniesieni do innej spółki. Jako podstawę prawną podał art. 23k.p. Żaden pracownik nie zgodził się na zmianę pracodawcy. Czy mimo braku akceptacji załogi firma zmieni właściciela? Czy spółka akcyjna, której jedynym właścicielem jest Skarb Państwa, może samodzielnie przekazać pracowników innej spółce, np. z ograniczoną odpowiedzialnością? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.W przedstawionym stanie faktycznym należy wyodrębnić dwie sprawy. Pierwsza to procedura związana z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę (określona wart. 23k.p.). Druga polega na ograniczeniu transferu jednoosobowej spółki akcyjnej, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Ten ostatni problem reguluje:-art. 393 kodeksu spółek handlowych,-ustawa z3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publi...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL