Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny prowadzący kancelarię Prawa Pracy w Warszawie
Nieznane
Pracuję jako księgowa. Mam 58 lat i odpowiedni staż pracy, żeby za dwa lata przejść na normalną emeryturę. Mam wrażenie, że mój pracodawca będzie chciał mnie zwolnić, bo ostatnio przygląda się bacznie mojej pracy. Czy może to zrobić? Wydawało mi się, że będąc w wieku przedemerytalnym, jestem chroniona przed zwolnieniem.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 kodeksu pracy).Ochrona dotyczy wszystkich rodzajów umowy o pracę. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy na okres próbny, na czas określony, w której przewidziano możliwość jej wypowiedzenia, umowy na zastępstwo czy na czas nieokreślony.Ochrona przysługuje cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, tj. kobietom po ukończeniu 56. roku życia, mężczyznom od 61. roku życia. Decyduje w tym przypadku data urodzin pracownika.Jeśli pracownik urodził się 21 października i 21 października 2007 r. ma 56. (kobieta) lub 61. urodziny (mężczyzna), to od tego dnia jest już chroniony przed wypowiedzeniem (art. 39 k.p. w zw. z art. 112 k.c.). Oznacza to, że od tego dnia pracodawca nie może im już wręczyć wyp...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL