Wiek emerytalny nie chroni przed pogorszeniem warunków pracy

Nie zwolnisz osoby w wieku przedemerytalnym, ale możesz jej wypowiedzieć warunki pracy. Jednak tylko przy zwolnieniach grupowych taka decyzja nie jest ograniczona przepisami
Po powrocie pracownika z urlopu (27 września) chcemy mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Przewiduje ono degradację stanowiska. Zatrudniony 4 września skończył jednak 61 lat. Czy umowa o pracę rozwiąże się, gdy odrzuci on wypowiedzenie zmieniające? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Odpowiedź na to pytanie zależy od charakteru zwolnień. Inaczej jest, gdy pracodawca zwalnia tylko na podstawie kodeksu pracy, a inaczej, gdy stosuje ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).Pracownika, który korzysta z ochrony przedemerytalnej, nie można zwolnić z pracy. Taki ogólny zakaz ustanawia art. 39 k.p. Wolno jednak zmienić takiej osobie warunki pracy lub płacy. Ale kodeks pracy określa pewne ograniczenia.Zgodnie z art. 43 k.p. jest to dopuszczalne, gdy: ¦ pracodawca wprowadza nowe zasady wynagradzania dl...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL