Pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia 2 marca. Świadectwo pracy wystawiam mu z datą 2 marca. Ale czy za te dwa dni marca należy mu się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Nie ma żadnych podstaw, aby pracownikowi, który rozwiązuje z pracodawcą umowę bez wypowiedzenia, uszczuplić jego prawa. Dotyczy to także urlopu wypoczynkowego. Jeśli więc nie wykorzystał go on za 2007 r., to do policzenia proporcjonalnego wymiaru urlopu uwzględnia się także marzec. Przesądza o tym art. 155§ 2 k.p. Stanowi on, że przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.Zatem u tego pracodawcy pracownikowi za 2007 r. przysługuje ekwiwalent za 3/12 urlopu liczonego z jego wymiaru wypoczynku. Jeśli ma on prawo do 20 dni, będzie to 5 dni proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Jeśli natomiast jego staż pracy jest dłuższy i przysługuje mu 26 dni urlopu, uzyska ekwiwalent za 7 dni, bo niepełny dzień urlopu zaokrągla się górę do pełnego dnia. Podstawa prawna:- art. 1551 § 1 pkt 1 k.p.- art. 1552a § 2 k.p.- art. 1553 k.p.
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.