Jednym z najtrudniejszych zadań firmy jest określenie zasad opłacania personelu. Wbrew wszystkiemu nie jest to zadanie proste. Popełnione nieprawidłowości grożą bowiem buntem załogi pod dowództwem związków, a w najlepszym wypadku - indywidualnymi pozwami pracowników
Zatrudnieni chcą, by szef mierzył ich równą miarką. Dlatego w jego interesie leży określanie zasad opłacania załogi w sposób jasny, klarowny i obiektywny. A nie jest to wcale łatwe! Każdy przedsiębiorca chce bowiem zachować jak najwięcej swobody dla siebie. Pozostawić pewną pulę środków, by z niej dowolnie nagradzać wyróżniających się podwładnych. Pogodzenie tych wszystkich celów to trudne zadanie. Przedstawiamy kilka porad i wskazówek, których przestrzeganie gwarantuje opracowanie wzorcowych zasad płacowych.Oprócz żądań personelu pracodawcę ograniczają rygory wynikające z przepisów. Te podpowiadają nie tylko, gdzie firma musi te kwestie omówić (patrz obok), ale również jak ma to zrobić. Przede wszystkim zgodnie z art. 78 § 2 kodeksu pracy trzeba określić wysokość oraz zasady przyznawania stawek wynagrodzenia za pracę konkretnego rodzaju lub na określonym stanowisku. Dotyczy to też innych składników wynagrodzeń, jeśli strony takie przewidział...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.