fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Łatwiej o emerytury za pracę przy tablicy

Sejm przyjął korzystne dla nauczycieli zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Nie będą musieli rezygnować z pracy, by uzyskać prawo do tego świadczenia
Chodzi o nauczycieli, którzy mają 30-letni staż pracy, z czego minimum 20 lat przy tablicy (pięć lat mniej, gdy pracowali w szkołach specjalnych).
Pedagodzy, którzy zrezygnowali już z pracy, bo zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami tylko pod takim warunkiem nabywali prawo do emerytury, będą mogli starać się o powrót do szkoły. Wniosek do dyrektora placówki o przywrócenie na dotychczasowe stanowisko muszą jednak złożyć w ciągu 14 dni od wejścia ustawy w życie. Powrót będzie możliwy tylko tam, gdzie ciągle są wolne miejsca. Oznacza to, że w szkole musi być do wykorzystania jeszcze minimum pół etatu.
Przyjęta wczoraj przez Sejm nowelizacja Karty nauczyciela powędruje teraz do podpisu prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu publikacji w Dzienniku Ustaw. Środowisko nauczycieli liczy, że nastąpi to jeszcze przed końcem sierpnia, gdyż później wszelkie zmiany kadrowe w szkołach będą bardzo utrudnione, bo rok szkolny już się zacznie.
Nowe rozwiązania nie obejmują dyrektorów szkół, którzy zrezygnowali ze stanowiska, by skorzystać z emerytury nauczycielskiej. Są oni wybierani w konkursie, a więc nowi objęli już swoje stanowiska lub niebawem obejmą.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA