fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Działka przedsiębiorcy, ale podatek rolny

Działkę zakwalifikowaną w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny albo leśny obciąża podatek rolny lub leśny, także gdy kupił ją przedsiębiorca
Tylko jeśli zajął ją faktycznie na działalność gospodarczą, przedsiębiorca zapłaci od niej podatek od nieruchomości według stawek przewidzianych dla "pozostałych gruntów", w tym nieruchomości biznesowych, chyba że jest ona związana z budynkiem mieszkalnym.
Dlatego bezpodstawne są obawy czytelnika, który jest przedsiębiorcą i kupił niedawno grunt zakwalifikowany w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez gminę jako użytek rolny. Czytelnik nie zamierza nic na nim uprawiać. Liczy na zmianę planu miejscowego (zagospodarowania przestrzennego) i na przekwalifikowanie go pod budownictwo.
W takiej sytuacji, jeśli grunt nie zostanie faktycznie zajęty na działalność gospodarczą, nadal będzie obciążał go podatek rolny. Zwraca na to uwagę Ministerstwo Finansów w piśmie z 16 sierpnia 2007 r. (sygn. MB-P-408/2007).
Dopiero po przekwalifikowaniu gruntu (np. na teren do zabudowy usługowej czy techniczo-produkcyjnej), po zmianie wpisu w ewidencji gruntów i budynków, grunt ten będzie obciążony podatkiem od nieruchomości wedle stawki ustalonej przez radę gminy dla gruntów "pozostałych", chyba że będzie związany z budynkiem mieszkalnym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA