Dłuższy pobyt w biurze tylko za zgodą przełożonego

Jeśli zatrudnisz powyżej 20 osób, powinieneś ustanowić w regulaminie pracy warunki przebywania na terenie zakładu w czasie pracy i po jej zakończeniu
-W naszym zakładzie pracownicy potwierdzają swoją obecność w pracy przez odbicie karty zegarowej (czas pracy od 7.00 do 15.00). Często bywa, że kończą pracę po 16.00, 17.00, a nawet 18.00, nie mając zgody pracodawcy na nadgodziny. Jak w takiej sytuacji rozliczyć ich czas pracy? -pyta czytelniczka DF.Zasady rozliczania czasu pracy przy stosowaniu komputerowego systemu rozliczania czasu pracy wymagają szczegółowego uregulowania w regulaminie pracy. Art.104 k.p. nakłada na pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 osób obowiązek ustanowienia takiego regulaminu. Jednym z jego elementów jest -zgodnie z art.1041§1 pkt 1 k.p. - ustalenie warunków przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Zastosowanie komputerowego systemu ewidencji czasu pracy nie jest uregulowane żadnym odrębnym przepisem. Zatem to sam pracodawca musi określić zasady jego stosowania.U czytelniczki sytuacja jest dość szczególna. Pracodawca wprowadzając komputerowy syst...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL