fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zaliczki pobrane w trakcie roku wyższe niż zysk

- Co zrobić, gdy kwota zaliczek pobranych przez właściciela w 2006 r. przekroczyła kwotę zysku? Jak to ująć w księgach rachunkowych? -pyta czytelnik DF.
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą jest dla siebie sterem, żeglarzem, okrętem. Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że samodzielny przedsiębiorca może traktować przychody swojej firmy jako własną kieszeń i swobodnie z nich korzystać, to jednak w pewnych sytuacjach może pojawić się problem z prawidłowym rozliczeniem zaliczek pobieranych w trakcie roku obrotowego na poczet wypracowanego zysku.O ile w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przedsiębiorcy mają obowiązek wykazywania tylko przychodów oraz kosztów podatkowych i ustalania na ich podstawie wyniku podatkowego, o tyle prowadzenie ksiąg handlowych wiąże się z wieloma dodatkowymi zobowiązaniami ewidencyjnymi. Przypomnijmy, że obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych wynika z postanowień ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.Art. 2 tej ustawy zobowiązuje osoby fizyczne do prowadzenia ewidencji księgowej w postaci ksiąg handlowych, jeżeli ich przychody netto (czyli...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA