fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Dla poszukiwaczy iberyjskich przepisów prawa

Gabriela Setla
Na hiszpańskich serwerach prawnych można znaleźć nawet akty z XVIII wieku. Jest tam dostępne zarówno prawo federalne, jak i ustawodawstwo obowiązujące w poszczególnych regionach
Hiszpania jest dla Polaków nie tylko krajem atrakcyjnym turystycznie, ale również coraz częściej partnerem handlowym. Wiąże się z tym potrzeba poznania prawa tego kraju, w czym z całą pewnością pomoże wizyta na stronie: www.boe.es/g/es/iberlex. Pod wskazanym adresem znajduje się kompleksowa baza prawa hiszpańskiego. Choć jest ona dostępna bezpłatnie, to barierą może się okazać język, bo strona prowadzona jest po hiszpańsku i niema żadnych tłumaczeń. Baza budzi podziw, jeśli chodzi o zakres czasowy prezentowanych materiałów - są tam nawet akty normatywne z XVIII w. Również terytorialnie jest obszerna: obejmuje zarówno prawo federalne, jak i poszczególnych terytoriów (np. Katalonii).
Oprócz aktów normatywnych zawiera także odesłania do orzecznictwa najważniejszych organów państwa, jak Trybunał Konstytucyjny czy Rada Państwa. Podany jest też numer telefonu (902 365 303), pod którym można uzyskać informację o materiałach dostępnych na stronie, jeśli nie potrafi się samemu ich znaleźć. Strona zawiera też odnośniki do witryn z prawem wspólnotowym i możliwość jego przeszukiwania.
Ten portal internetowy na pewno wart jest odwiedzenia nie tylko przez osoby zainteresowane Hiszpanią i jej prawem, ale także przez utrzymujących z tym krajem kontakty gospodarcze. W poprzednich odcinkach cyklu opisaliśmy prawne portale niemieckie, angielskie i francuskie.
* Publikacja powstała przy pomocy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA