Kiedy opłata targowa za sprzedaż w warzywniaku

Jeśli właściciel kiosku płaci podatek od nieruchomości, nie musi odprowadzać opłaty targowej. Podatnicy podatku od nieruchomości są bowiem z niej zwolnieni
- Jestem właścicielem kiosku (warzywniak) na terenie wyznaczonego targowiska. Zażądano ode mnie uiszczenia opłaty targowej. Tymczasem płacę od kiosku podatek od nieruchomości i zasadności tego świadczenia nikt nie kwestionuje. Natomiast z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że podatnik podatku od nieruchomości nie musi uiszczać opłaty targowej. Czy muszę wobec tego ją odprowadzać? - pyta czytelnik DF.Osoby, które są podatnikami podatku od nieruchomości, od budynków i budowli położonych na targowiskach nie muszą odprowadzać opłaty targowej. To ogólna zasada wyrażona w art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol). Jeśli natomiast właściciel kiosku nie musi płacić podatku od nieruchomości, powinien uiszczać opłatę targową.Podatek od nieruchomości obciąża m.in. budynki i budowle. Te drugie są jednak opodatkowane tylko wtedy, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Muszą więc być w posiadaniu przedsiębiorcy lub inneg...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL