fbTrack

Cywilizacja

Najstarszą na świecie kopalnię soli odkryto na Kaukazie

Kopalnia soli w Kłodawie
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Najstarszą na świecie kopalnię soli kamiennej odkryto na Kaukazie.
Wydobywano z niej sól już pod koniec epoki kamienia. Odkrycia dokonali francuscy archeolodzy z CNRS - Centre National de la Recherche Scientifique i z Uniwersytetu Lyon-2. Zespołem kierowała dr Catherine Marro. Kopalnia znajduje się w miejscowości Duzdagi w regionie Araxe w Azerbejdżanie.
Początki wydobycia miały miejsce 4500 lat p.n.e. Około 1000 lat później eksploatacja kopalni stała się intensywna. Świadczą o tym setki kilofów i młotków znajdowanych przez archeologów u wejścia do prehistorycznych podziemnych chodników. Narzędziom górniczym towarzyszą również ułamki glinianych naczyń - według wstępnych ustaleń, pochodzą z epoki brązu. Eksploatowany pokład kamiennej soli powstał jako osad po wyparowaniu zbiornika wodnego, słonego jeziora lub zatoki morskiej.
W pradziejach Kaukazu było to podstawowe źródło soli jadalnej, oprócz soli odparowywanej na słońcu z wody morskiej. Kopalnia w Duzdagi znajdowała się w pobliżu szlaku jedwabnego, na jego odcinku między Tabrizem w Iranie i Konstantynopolem. Rozmiary eksploatacji skłaniają badaczy do wniosku, że sól wydobywano „na eksport". Dokąd trafiała, na razie nie wiadomo. Podobnie jak na razie nie wiadomo niczego o organizacji pracy w kopalni, do jakiego ludu należała. W Polsce, najstarsze ślady warzenia soli z wód solankowych, sprzed około 6000 lat archeolodzy znaleźli w okolicach Krakowa, Przemyśla i na Kujawach. Najsłynniejsza europejska kopalnia soli kamiennej znajduje się w Hallstatt w Hustrii. eksploatowano ją już 2500 lat temu. W 1734 roku znaleziono tam zakonserwowane w soli zwłoki prehistorycznego górnika. W starożytnej kopalni soli w Chehr Abad w prowincji Zandżan w północno-zachodnim Iranie odkryto w latach 90. ubiegłego wieku zakonserwowane w soli zwłoki pięciu górników, najstarsze sprzed około 1600 lat.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL