Czy można wycofać się z podatku liniowego

Niedawno zarejestrowałam firmę (działalność usługowa) w ewidencji działalności gospodarczej. Złożyłam też oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2007 r. Czy jeśli nie osiągnę przychodu opodatkowanego liniowo, będę mogła po zakończeniu roku rozliczyć się na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców? Czy mogę wycofać złożone oświadczenie o wyborze podatku liniowego?
Zgodnie z art. 6 ust. 8 u pdof preferencyjny sposób rozliczenia, o który pyta czytelniczka, nie dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, gdyż do niej lub do dziecka ma zastosowanie art. 30 c ustawy (mówiący o podatku liniowym). Według Izby Skarbowej w Warszawie (decyzja z 11 stycznia 2007 r., 1401/BF-I/4117-14/49/06/JC) o braku możliwości rozliczenia się w ten sposóuje nie fakt osiągnięcia przychodu opodatkowanego podatkiem liniowym, ale już samo złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Izba nie wspomniała nic o tym, że takie oświadczenie można by wycofać. Ale można też twierdzić, że skoro żaden przepis nie ogranicza możliwości wycofania oświadczenia lub jego zmiany (zwłaszcza jeśli następuje to przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej, a więc przed upływem terminu wyboru formy opodatkowania), to jest to dopuszczalne. Niestety, istnieje ryzyko, że urząd skarbowy właściwy dla czytelniczki będzie odmiennego zdania....
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL