Można odliczyć VAT z faktury na małżonków

O prawie do odliczenia decyduje to, czy kupione towary są wykorzystywane do opodatkowanej działalności
- Jestem właścicielem jednoosobowej firmy. Na jej potrzeby kupiłem samochód, od którego mogę odliczyć VAT. Ale faktura zakupu zawiera również dane mojej żony. Czy mogę pomniejszyć podatek należny i czy będę mógł odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy paliwa? Jeśli nie, to czy mogę zmienić nabywcę notą korygującą? - pyta czytelnik DF.Moim zdaniem w tym wypadku można odliczyć VAT na podstawie faktury wystawionej na oboje małżonków. Decydujące znaczenie ma to, czy nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli tak, to przysługuje prawo do odliczenia bez względu na to, czy faktura została wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego - podatnika VAT.Faktura VAT to dokument księgowy, który u podatników VAT jest podstawą obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Podstawowe dane, jakie powinny się znaleźć na fakturze, określa art. 106 ustawy o VAT oraz § 9 rozporządzenia ministra finansó...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL