Jeśli sprzedawca wyda paragon, nie grozi mu kara

Fiskus może ukarać sprzedawcę, który sprzedaje towar i nie rejestruje go w kasie fiskalnej. Co innego, gdy wydrukuje paragon, ale kupujący go nie weźmie
Wtedy sprzedawcy żadna kara nie grozi.Najczęściej wygląda to tak: sprzedawca razem z resztą należności podaje kupującemu paragon z kasy, ten zaś zostawia go na ladzie. Większość klientów, zwłaszcza robiących drobne codzienne zakupy, nie odbiera bowiem przekazywanych im wydruków. Czasami tylko paragon jest potrzebny jako dowód zakupu, np. na wypadek konieczności wymiany towaru czy też realizowania uprawnień z gwarancji.Stosik paragonów więc rośnie i naturalne jest, że co pewien czas są wyrzucane do kosza. Zdarza się, że czyhają na to kontrolerzy z urzędu (w "Rz" pisaliśmy o tym już 26 lipca 2005 r., ostatnio 30 sierpnia br.). Zdarza się, że takie zachowania kwalifikują jako wykroczenia skarbowe i chcą za nie karać mandatami. Czy należy taki mandat przyjmować? Czy istotnie jest to wykroczenie skarbowe?Sięgnijmy do kodeksu karnego skarbowego. Z art. 62 § 4 oraz § 5 wynika, że osoba, która nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej potwierdzającego sprze...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL