fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Włochy: reklama eutanazji w telewizji?

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Piotr Kowalczuk
We Włoszech eutanazja jest przestępstwem, ale dwie lokalne stacje chcą nadać proeutanazyjny spot reklamowy. Wywołało to gwałtowne protesty
Za sprawą stoją Włoska Partia Radykalna i stowarzyszenie skupiające zwolenników eutanazji. Postanowiły one pokazać na antenie nadających na północy Włoch Telelombardii i Antenne 340-sekundowy spot wyprodukowany w Australii na zlecenie organizacji Exit International, która walczy o legalizację eutanazji na całym świecie.
Mężczyzna siedzi na szpitalnym łóżku, mówiąc: „Życie to kwestia wyborów. Sam wybieram sobie samochód, koszule i fryzurę. Moja śmiertelna choroba nie jest moim wyborem. Teraz podjąłem ostateczną decyzję. Chcę, żeby rząd mnie wysłuchał”. W tle pokazuje się kobieta z medykamentami. Nietrudno się domyśleć, że to środki prowadzące do bezbolesnej śmierci, choć słowo „eunatazja” nie pada.
Jak wyjaśnił dyrektor Telelombardii, stacja może pokazać spot pod warunkiem zgody Agcom, inspektoratu kontrolującego media z ramienia parlamentu. Jeśli Agcom uznałby, że spot godzi w obowiązujące we Włoszech prawo, ale mimo to zostałby wyemitowany, stacji groziłaby grzywna do 800 tys. euro. Marco Cappato, szef stowarzyszenia proeutanazyjnego, powiedział, że jeśli Agcom wyda decyzję negatywną, reklama zostanie umieszczona w Internecie.
Zdaniem wiceminister zdrowia Eugenii Roccelli nie powinno się porównywać decyzji dotyczącej życia i śmierci do wyboru fryzury. Natomiast dziennik biskupów „Avvenire” napisał, że pomysł emisji spotu to „terroryzm polityczny i kulturowy” oraz świadome zachęcanie do przestępstwa, bo eutanazja jest we Włoszech wyjęta spod prawa.
Sam spot miał już problemy z prawem. Władze Australii zabroniły jego emisji. Pokazano go natomiast bez przeszkód w Kanadzie. Pomysłodawcą reklamy jest australijski lekarz Philip Nitschke. W Wielkiej Brytanii, gdzie eutanazja jest zabroniona, usiłował on w ubiegłym roku sprzedawać za 35 funtów tzw. eutanasia kit”– zespół medykamentów wywołujących „szybką i bezbolesną śmierć”.
[i]Korespondencja z Rzymu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA