fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Otwarcie Centrum Nauki Kopernik

Goście CNK zapoznają się m.in. z przełomowymi momentami naszej cywilizacji – zaczynają od odkrycia koła
Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20:„Wielki Wybuch” – otwarcie CNK, biletów brak, piątek (5.11) – niedziela (7.11), godz. 19.30;zwiedzanie – bilety: 13 zł i 16 zł (ulgowy), 22 zł (normalny), 57 zł (rodzinny), 69 zł (karnet roczny), rezerwacje: tel. 22 596 41 10, czynne: wt. – pt. godz. 9 – 18, sob. – niedz. 10 – 19
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik przygotowywane jest z dużym rozmachem, bo pierwsi goście zobaczą multimedialny spektakl „Wielki Wybuch” wyreżyserowany przez Petera Greenawaya. Będzie to opowieść o sześciu mitach o stworzeniu świata, wykorzystująca taniec świateł, na budynku. Wystąpi w nim 250 tancerzy i amatorów. A w specjalnym komputerowo animowanym filmie wyświetlanym na ścianach budynku o dziejach nauki opowiedzą naukowcy, m.in. Albert Einstein.
[wyimek][b][link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/530700-Dotknac-i-doswiadczyc.html" "target=_blank]Rozmowa z Robertem Firmhoferem, szefem Centrum Nauki Kopernik[/link][/b][/wyimek]
Niestety biletów na spektakl otwarcia nie ma od dawna. 10 tys. wejściówek rozeszło się w ciągu kilku dni. Ale transmisję spektaklu można oglądać w TVN 24 (piątek, od godz. 19).
[srodtytul]Roboty grają Lema[/srodtytul]
W grudniu w CNK zacznie działać Teatr Robotyczny. – To pierwszy taki teatr na świecie. W innych centrach trójwymiarowe projekcje z udziałem robotów można oglądać tylko na ekranie – tłumaczy Robert Firmhofer, dyrektor CNK.
Cztery roboty mówiące głosami znanych aktorów – Mariana Opani, Piotra Fronczewskiego, Magdaleny Różdżki i Cezarego Pazury – będą odgrywały sceny ze sztuk Williama Szekspira i brytyjskiego pisarza Johna Ardena. Pod okiem brytyjskich inżynierów roboty przygotowują się już do premiery „Bajek robotów” Stanisława Lema.
[srodtytul]Serial o wynalazkach[/srodtytul]
Od przyszłego roku „Kopernik” będzie też ponownie realizował serial o wynalazkach. Każdy odcinek kręcony przez innego reżysera rozgrywa się w przestrzeni miejskiej, a aktorami są przechodnie. Seria opowiada o ważnych odkryciach naukowych. CNK do współpracy zaprosiło reżyserów młodego pokolenia m.in. Jana Klatę i Pawła Passiniego. „Kopernik” nie rezygnuje też z organizacji interaktywnej wystawy „Eksperymentuj”. – W ciągu trzech lat odwiedziliśmy z nią 101 miejscowości – mówi Robert Firmhofer.
Cały czas można też zapisywać się na warsztaty rodzinne.
– Podczas takich zajęć rodzice i dzieci wspólnie eksperymentują, bawią się, poznają zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie – mówi Hanna Nowak-Radziejowska z CNK.
Zajęcia edukacyjne „Kopernika” od trzech lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dotychczas wzięło w nich udział ponad 4 tys. osób.
[srodtytul]Skwer dla artystów[/srodtytul]
Na kolejne wydarzenia kulturalne trzeba będzie poczekać do wiosny. Wtedy zostanie otwarta druga część budynku, a razem z nią m.in. planetarium.
– Chcemy w nim pokazywać nie tylko gwiazdy i odległe galaktyki, ale także organizować koncerty rockowe – zdradza Nowak-Radziejowska.
CNK można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Eksponaty (patrz mapka) znajdują się w pięciu galeriach. Zwiedzający doświadczą trzęsienia ziemi, zagrają w orkiestrze bez instrumentów, zajrzą do wnętrza kalejdoskopu, będą odgadywać zapachy w sztucznych tulipanach lub wystartują w wyścigu z... prądem.
[ramka]Więcej w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/temat/260369.html" "target=_blank]"Po godzinach"[/link] i [link=http://www.zyciewarszawy.pl/" "target=_blank]"Życiu Warszawy"[/link][/ramka]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA