fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Przekręt Madoffa: film dokumentalny o Madoffie, oszuście

AFP
Uznano go za oszusta wszech czasów. Wyłudził 64 miliardy dolarów
Historię Bernarda Madoffa próbuje zgłębić syn Billa Foxtona – człowieka, który wskutek oszustw bohatera filmu popełnił samobójstwo. Ostatni e-mail, jaki młody Foxton dostał od ojca, brzmiał: „Napiszę krótko. Włożyłem wszystkie pieniądze w dwa fundusze: Herald USA i Herald Luxemburg, który inwestuje w Austrii. Pieniądze trafiły do funduszy Madoffa, tego od piramidy finansowej. Straciłem wszystko”. Nie on jedyny.
Kiedy w grudniu 2008 roku 70-letni Bernard Madoff, rekin finansjery z Wall Street, okazał się oszustem, jego klienci byli zszokowani. Uważany był wcześniej za statecznego, godnego szacunku filantropa, nie tylko ważnego członka nowojorskiej społeczności żydowskiej, ale i przykładnego męża oraz ojca. W 1960 roku założył firmę maklerską. Z kolegami po fachu konkurował za pomocą nowych technologii. Nie był przez nich lubiany, ale szybko zdobył renomę. Piastował nawet funkcję szefa największego systemu handlu akcjami na świecie – NASDAQ.
Madoff oferował klientom niezbyt wysokie, ale za to stałe zyski, niezależne od wahań na rynku. Regularnie, i to przez wiele lat, wypłacał inwestorom jeden procent miesięcznie. To przyciągało do niego coraz więcej chętnych do bezpiecznego lokowania pieniędzy. Bogaci zapisywali się do klubów, których był członkiem – byle go poznać i móc mu powierzyć swoje kapitały. Istotną grupą inwestorów były organizacje charytatywne. Tyle że w rzeczywistości zamiast zysków Madoff oddawał klientom ich własne pieniądze. Przez długie lata pławił się w luksusach, choć nie afiszował się ze swoim bogactwem.
Tajemnica nielegalnej działalności oszusta kryła się na 17. piętrze budynku, w którym mieściła się główna siedziba jego firmy. Na 18. i 19. były legalne biura maklerskie, ale na 17. piętro wstęp mieli tylko nieliczni. – Czułem się jak w jaskini – wspomina mężczyzna obsługujący komputery, który był tam tylko raz.
– Stały tam przestarzałe komputery i drukarki, których nie widziałem od ćwierćwiecza.
Właśnie tam były fałszowane zapisy transakcji finansowych. Dopiero kryzys na rynku kredytów sprawił, że wielu klientów zażądało zwrotu pieniędzy w tym samym czasie. Było to oczekiwanie nie do spełnienia. Wśród ofiar Madoffa znalazły się największe żydowskie organizacje w USA, w tym najważniejsza – fundacja noblisty Eliego Wiesela. Straciła wszystko – 15 milionów dolarów. Ludzie musieli wyprzedawać swój majątek w domach aukcyjnych – z zastawami i sztućcami włącznie. Wreszcie i dla Madoffa przyszedł czas zapłaty. 29 czerwca 2009 roku został skazany na 150 lat więzienia.
[ramka] [b]Wybrane z tygodnia[/b]
[b]Pax Americana, czyli militaryzacja kosmosu
0.23, TVP Info, piątek[/b]
Kanadyjscy filmowcy pokazują ludzi stojących za amerykańskim programem kosmicznym: wojskowych, analityków, dyplomatów i polityków.
[b]W górę Jangcy
3.30, TVP 1, piątek[/b]
Autor i zarazem narrator filmu wyruszył w sentymentalną podróż statkiem „Królowa Wiktoria” w górę słynnej chińskiej rzeki. Pokazuje ogrom nieszczęść, jakie przyniosła Zapora Trzech Przełomów.
[b]Rok Franka W. (1966 – 1967)23.05,
TVP Kultura, wtorek[/b]
Klasyka polskiego dokumentu. Bohaterem filmu Kazimierza Karabasza jest nastoletni Franek Wróbel, który z maleńkiej wioski chce się wyrwać do wielkiego świata.
[b]Amerykanin w PRL
19.10, TVP Kultura, środa[/b]
Znakomity film Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego wielostronnie opowiada o wizycie Roberta Kennedy’ego, brata zamordowanego amerykańskiego prezydenta, w Polsce w 1964 roku.
[b]Świat Józefa
0.05, TVP 1, czwartek[/b]
Rafał Wieczyński, autor filmu, przedstawia tragiczną historię rodziny Ulmów ze wsi Markowa koło Łańcuta, którzy za pomoc Żydom zostali rozstrzelani przez hitlerowców.
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA