fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Tylko do końca roku banki przyjmują stare złote

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Tylko do końca tego roku można wymieniać banknoty i monety sprzed denominacji – przypomina Narodowy Bank Polski
Denominację przeprowadzono w Polsce niemal 16 lat temu, 1 stycznia 1995 r. Operacja polegała na odcięciu czterech zer, a więc dostawaliśmy 1 zł zamiast starych 10 tys. zł.
W latach 1995 – 1996 stare i nowe pieniądze funkcjonowały równolegle. Natomiast od początku 1997 r. stare zostały wycofane z obiegu. Wciąż można je natomiast wymieniać w NBP i bankach komercyjnych.
Rozporządzenie prezesa banku centralnego z 1996 r. precyzuje, że do wymiany pieniędzy zobowiązanych jest szesnaście oddziałów okręgowych NBP oraz placówki wszystkich krajowych banków prowadzących obsługę kasową. Z obowiązku wyłączone są więc tylko małe, nowoczesne placówki, w których do dyspozycji klientów są bankomaty, wpłatomaty i doradcy, ale nie ma możliwości wykonania operacji gotówkowej w okienku.
Termin wymiany upływa 31 grudnia 2010 r. Po tej dacie stare pieniądze będą już tylko historyczną pamiątką.
Do wymiany można przynieść dowolną kwotę, która jest wielokrotnością starych 100 zł. Drobniejszej sumy wymienić się nie da, bo 100 starych złotych to odpowiednik najdrobniejszego dostępnego dziś nominału, czyli jednego grosza. Nie ma natomiast przeszkód, by na nowe pieniądze wymienić stare 100 zł uzbierane z monet o niższych nominałach.
Jak szacuje NBP, w rękach Polaków pozostały jeszcze stare banknoty i monety o wartości około 170 mln zł (nowych). W ostatnich latach wymieniano rocznie stare pieniądze o wartości około 1 mln zł, a więc niewielkie sumy.
W tym roku powinna to być wyższa kwota, między innymi dzięki prowadzonej przez bank centralny kampanii informacyjnej. Jednak i tak znaczną część pieniędzy sprzed denominacji Polacy prawdopodobnie zostawią sobie na pamiątkę.
Zwłaszcza w przypadku drobnych nominałów wartość sentymentalna monet czy banknotów może być większa od rynkowej.
Trudno natomiast będzie zarobić, sprzedając pieniądze sprzed denominacji kolekcjonerom. W serwisie aukcyjnym Allegro.pl wysokie ceny osiągają tylko egzemplarze zachowane w idealnym stanie. Zwykłe, zniszczone banknoty, krążące przez lata w obiegu, nie mają istotnej wartości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA