fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rośnie wartość wyemitowanych obligacji przez samorządy

rp.pl
Do końca roku zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji przekroczy kwotę 10 mld zł. W trzecim kwartale z dużymi programami ruszyło kilka dużych miast i województw
Ponad 220 nowych programów podpisały gminy, miasta, powiaty i województwa w ciągu trzech kwartałów tego roku — wynika z danych zebranych od organizatorów emisji. Ich wartość wynosi 3,2 mld zł. To więcej niż w ciągu 9 miesięcy ubiegłego roku, gdy — jak wynika z danych Fitch Polska — liczba programów wyniosła ponad 120, a ich wartość przekroczyła 2 mld zł.
Ubiegłoroczny rekord zostanie pobity w tym roku. Jak wynika z naszych danych oraz Fitch Polska, w ciągu 9 miesięcy tego roku wartość emisji wyniosła 2,8 mld zł, to 2-krotnie więcej niż w tym samym okresie 2009 r. Na tę kwotę spory wpływ ma kilka dużych emisji. I tak choćby Warszawa wyemitowała na początku roku papiery o wartości 900 mln zł w ramach programu podpisanego jeszcze w ubiegłym roku. Z ramach tegorocznych programów duże emisje przeprowadziło kilka innych miast.
We wrześniu program o wartości 480 mln zł, największy w tym roku, podpisał Poznań, z czego już wyemitował obligacje na kwotę 180 mln zł. Białystok z programu rzędu 200 mln zł wypuścił papiery na kwotę 50 mln zł. Wrocław wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł. Gdańsk podpisał dwa programy o wartości 100 i 21,5 mln zł, z czego sprzedał już papiery za 100 mln zł. Programy z trzema ostatnimi miastami podpisało Pekao. Co ciekawe Wrocław oraz Gdańsk (część pieniędzy z dwóch programów) pieniądze z emisji przeznaczają na zrefinansowanie starego zadłużenia. We wrześniu spory program o wartości 185 mln zł podpisało też województwo wielkopolskie z bankami: BGK i PKO BP (do końca września nie emitowało papierów jeszcze).
— Można odczuć zbliżające się wybory samorządowe. W październiku zmniejszyła się liczba transakcji, które realizujemy — mówi Marcin Święcicki, kierownik Zespołu Transakcji Samorządowych w PKO BP. Bank ten w tym roku podpisał najwięcej ze wszystkich banków programów emisji obligacji z samorządami. Było ich 96 o wartości ponad 950 mln zł. Zdaniem Święcickiego większy ruch ze strony samorządów szukających finansowania może jednak pojawić się w tym roku, a dokładnie w grudniu, już po wyborach, gdy okaże się, że ich dochody nie są zgodne z oczekiwanymi.
Doświadczenia z przeszłości wskazują, że w kolejnym roku po wyborach spada wartość emisji papierów samorządowych. Czy w tym roku będzie podobnie? Zdania bankowców są podzielone. W przyszłym roku miasta, gminy, powiaty i województwa wciąż będą realizowały inwestycje dofinansowane funduszami unijnymi. To zaś oznacza zapotrzebowanie samorządów na pieniądze na wkład własny.
Zadłużenie wszystkich samorządów z tytułu emisji obligacji wynosi już 9,6 mld zł. Do końca roku przekroczy 10 mld zł. Prawie jedna piąta wyemitowanych papierów jest notowanych na rynku obrotu papierami dłużnymi. To w dużej mierze jest zasługą obligacji Warszawy na kwotę 1,5 mld zł, które są notowane na Catalyst. Jak wynika z naszych wyliczeń papiery notowane na Catalyst stanowią 18 proc. wartości całego rynku obligacji komunalnych. Niewykluczone, że na ten rynek trafią także nowe obligacje Poznania oraz Gdańska.
Jak wynika z naszych oraz Fitch Polska danych wartość obligacji wyemitowanych przez samorządy oraz firmy i banki wynosi 63,5 mld zł. Marże w przypadku emisji papierów wahają dziś od 0,3 do 2 proc. ponad WIBOR. Na niższe, zwykle rzędu 0,5-0,7 proc., mogą liczyć duże miasta. Wyższe marże są oferowane mniejszym samorządom oraz takim, które zbliżają się do maksymalnego limitu względem dochodów czyli do progu 60 proc. zobowiązań do dochodów. Dla tych podmiotów marże wynoszą między 1 a 2 proc. W ubiegłym roku wynosiły one 1,5-2 proc. ponad WIBOR. A jeszcze rok wcześniej było to od 0,2 do 0,5 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA