fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Więcej rachunków maklerskich

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Najwięcej klientów we wrześniu pozyskał Dom Inwestycyjny BRE Banku – m.in. dzięki obsłudze pracowników Polskiej Grupy Energetycznej
Na miesiąc przed prywatyzacją warszawskiej giełdy liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez domy maklerskie dobiła do 1,4 mln.
W samym wrześniu brokerzy zwiększyli liczbę klientów o 28 tys. osób (co oznacza 2-proc. przyrost w stosunku do sierpnia). Z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że najwięcej nowych rachunków (bo aż 21 tys.) otworzył Dom Inwestycyjny BRE Banku. Broker obsługiwał m.in. wymianę akcji PGE Energia i PGE Górnictwo i Energetyka na walory PGE notowane na giełdzie. To wiązało się z otwarciem rachunku maklerskiego. W sumie DI BRE ma już 263 tys. klientów. Drugi na rynku Centralny Dom Maklerski Pekao obsługuje 222 tys. rachunków.
Ponad 1 tys. nowych klientów zyskały we wrześniu DM BZ WBK (1,4 tys.), Noble Securities i CDM Pekao (po 1,3 tys.), a także ING Securitis (1,1 tys.). Noble Securities odnotował także największy miesięczny procentowy przyrost rachunków (24 proc.).
Najwięcej klientów stracił natomiast Dom Maklerski Banku Polskiej Spółdzielczości (zamknął 356 rachunków).
Jeszcze na koniec 2009 r. brokerzy raportowali o 1,13 mln klientów. Przydział akcji pracowniczych, zainteresowanie giełdą na fali ostatnich wzrostów, jak i nowa klientela, która kupowała akcje tegorocznych debiutantów: PZU i Tauronu – sprawiły, że statystyki zwiększyły się o 23 proc. Tylko część rachunków wykazywanych w zestawieniach KDPW jest aktywna.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA