fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kto będzie kandydatem do Trybunału Konstytucyjnego

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Prof. Piotr Tuleja, konstytucjonalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor zespołu wstępnej kontroli skarg w Trybunale, ma być kandydatem PO na sędziego TK – dowiaduje się PAP. Trwa zbieranie wymaganych 50 podpisów posłów.
W grudniu kończy się kadencja czterech sędziów TK. Coraz głośniejsze są postulaty zagwarantowania apolitycznego wyboru członków Trybunału. Wczoraj 6 października 2010 r. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaapelowało do marszałka Sejmu, aby procedura wyboru kandydatów na sędziów TK była jak najbardziej jawna, a kandydatury zaopiniowane przez środowiska prawnicze (zobacz: [link=http://www.rp.pl/artykul/55756,545661-Iustitia-pisze-do-marszalka-Sejmu.html]Iustitia pisze do marszałka Sejmu[/link]).
Klub Parlamentarny SLD spotkał się wczoraj z przedstawicielami środowisk prawniczych, m.in. prezesem TK Bohdanem Zdziennickim i byłym rzecznikiem praw obywatelskich prof. Adamem Zielińskim. Zgodnie z propozycją SLD kandydatów na sędziego TK powinno wskazywać kolegium elektorów – po trzech na jeden wakat, spośród których Sejm wybierałby jednego bezwzględną większością głosów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA