fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy publikacja cudzego utworu w sieci ma skutki podatkowe

Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
Sam fakt publikacji cudzego utworu w Internecie bez zgody autora nie rodzi dla niego konsekwencji podatkowych. Pojawią się one w chwili wypłaty należnego odszkodowania
Powszechnym zjawiskiem w sieci stało się publikowanie na stronach internetowych utworów, np. artykułów, skopiowanych z innych stron czy innych źródeł. Niestety, często odbywa się to bez zgody autora bądź innej osoby, której przysługują majątkowe prawa autorskie do tego utworu.W odróżnieniu od osobistych praw autorskich autorskie prawa majątkowe mogą przysługiwać innej osobie niż autor, jednak tutaj dla uproszczenia załóżmy, że dysponentem praw majątkowych do utworu jest sam autor. Jakie są konsekwencje podatkowe takiej sytuacji?[srodtytul]Nie ma świadczenia, nie ma podatku[/srodtytul]Wykorzystanie utworu bez zgody autora samo w sobie nie wywołuje u niego żadnych bezpośrednich skutków podatkowych. Na gruncie podatków dochodowych autor nie osiąga automatycznie żadnego przychodu w postaci otrzymanych pieniędzy, wartości pieniężnych bądź innej formy przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA