fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży

Twórcy zaproszonych spektakli opowiedzą o sprawach ważnych, trudnych, ale także tych radosnych. Wśród bohaterów m.in. Fryderyk Chopin
Fotorzepa
Jedni mówią, że życie jest jak teatr, inni, że to droga pełna niespodzianek i sprawdzianów. Oba te podejścia łączy rozpoczynające się już w poniedziałek święto teatru dla dzieci i młodzieży, czyli festiwal Korczak 2010. Jego motywem przewodnim będzie wędrówka.
– Wędrówka zawsze była żywiołem teatru – podkreślają szefowe festiwalu Grażyna Karwowska-Winiarek i Wiesława Klata. – Podróż jest również częstym i ważnym tematem, może dlatego, że doskonale obrazuje egzystencjalną sytuację człowieka.
Nic więc dziwnego, że wiele z zaproszonych przedstawień dotyczy drogi przez życie. Podróżuje Sindbad, Pinokio, Zielony Wędrowiec i przybyły z Włoch Północny Książę. W drogę wybiera się też Olbrzym w czerwonych skarpetkach. Wciąż czegoś poszukują, a przy okazji wiele się dowiadują o świecie i o sobie.
– Książę ucieka przed własnym losem, mała dziewczynka Momo szuka skradzionego czasu, a Zielony Wędrowiec własnego miejsca na ziemi – opowiada Wiesława Klata. – Zmieniają się i dorastają, poznają różne postaci. I to właśnie owe spotkania są najistotniejszym elementem ich podróży, bo to one budują jej sens.
Ewoluują też, doświadczając wielu emocji, widzowie. Najmłodsi – już od pierwszego roku życia – oswajają się z teatrem, jego formą, kolorem, scenicznym ruchem i światłem (dla raczkujących niemowlaków przygotowano spektakle: „Od ucha do ucha”, „Jabłonka” i „W szufladzie”. Twórcy tego ostatniego jeszcze bardziej obniżyli wiek widzów – zapraszają dzieci od 0 do 3 lat). Dla starszych przygotowano sztuki teatrów zawodowych oraz świetnie radzących sobie ze sceniczną materią grup amatorskich.
Dodatkowo oprócz sześciu dni wypełnionych polskimi i zagranicznymi spektaklami (od godz. 9 do wieczora) organizatorzy przygotowali warsztaty oraz happeningi przed przedstawieniami.
Z artystami można się spotkać oko w oko po spektaklu albo za pośrednictwem internetowej strony imprezy, festiwalowej gazetki lub prowadzonej przez dzieci telewizji.
[i] XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2010, teatry: Rampa, ul. Kołowa 20; Baj, ul. Jagiellońska 28; Guliwer, ul. Różana 16; Komedia, ul. Słowackiego 19a; Lalka, PKiN, pl. Defilad 1; Polski, ul. Karasia 2; Syrena, ul. Litewska 3; Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, bilety: ok. 20 zł (na część wydarzeń wstęp wolny), poniedziałek (4.10) – sobota (9.10), godz. 9 – 18[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA