fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

UBS i Credit Suisse: małe wskaźniki adekwatności kapitałowej

Bloomberg
UBS i Credit Suisse - powinny mieć prawie dwa razy wyższe wskaźniki adekwatności kapitałowej, niż przewidują to zasady określane mianem Bazylea III
Taką konkluzją zalecającą pierwsze kapitałowe obciążenie banków „zbyt dużych, aby mogły upaść” zakończyły się obrady panelu specjalistów zorganizowanego przez szwajcarski rząd. Dwa największe szwajcarskie banki powinny dysponować kapitałem o wartości co najmniej 19 proc. ich aktywów związanych z ryzykiem. Przyjęte w połowie września zasady opracowane przez Bazylejską Komisję Nadzoru Bankowego przewidują stosunek kapitału podstawowego do aktywów związanych z ryzykiem na poziomie 10,5 proc. Do 2019 r. wspólny wskaźnik adekwatności kapitałowej dla obu tych banków powinien wynosić co najmniej 10 proc., w porównaniu z 7 proc. wymaganymi przez Bazyleę III.
Rząd Szwajcarii uratował w czasie kryzysu UBS przed nieuchronnym bankructwem, a teraz zwrócił się do grupy bankowców, specjalistów nadzoru i innych ekspertów o zaproponowanie sposobów uniknięcia konieczności udzielania takiej pomocy w przyszłości. Łączne aktywa obu banków wynoszą 2,6 bln franków szwajcarskich (7,64 bln zł.). To ponad cztery razy więcej niż wynosi produkt krajowy brutto Szwajcarii. – Taki plan jest najkorzystniejszy dla Szwajcarii – uważa Harris Dellas, profesor makroekonomii i polityki pieniężnej na uniwersytecie w Bernie. – Jeśli banki nie zdołają pozyskać wymaganego dodatkowego kapitału, będą skazane na marginalizację bez bezpośredniej rządowej pomocy. Jeśli natomiast im się to uda, to rynki uwierzą, że mogą one kontynuować grę w najwyższej lidze – dodał Dellas.
Jeśli propozycje panelu zaakceptuje rząd i zyskają one aprobatę parlamentu, to gwałtownie może ożywić się rynek warunkowych obligacji zamiennych, w angielskim skrócie CoCos. Ich struktura polega na tym, że dopiero po przekroczeniu przez ich cenę określonego pułapu, można je wymienić na akcje. Oba banki w minionym tygodniu poinformowały, że ich aktywa związane z ryzykiem mogą osiągnąć wartość 400 mld franków, według zasad Bazylei III, co oznacza, że będą musiały sprzedać CoCosów za 72 mld franków, aby sprostać wymogom kapitałowym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA