fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Raport o Kongo

Kongo
AFP
Tortur i ludobójstwa dopuściły się w Kongo siły zbrojne Ugandy, Rwandy i Burundi – wynika z opublikowanego w czwartek raportu ONZ.
Na 550 stronach Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka wymienia 600 zbrodni popełnionych przez wojska z różnych krajów Afryki na ludności cywilnej podczas konfliktu w Demokratycznej Republice Konga w latach 1993 – 2003.
Raport oparto na 1500 dokumentach pochodzących z Konga (wówczas Zair) oraz zeznaniach ok. 1200 świadków. Według analizy ekspertów ONZ dziesiątki tysięcy cywilów zostało zamordowanych z premedytacją. W sumie tak zwana afrykańska wojna światowa – największy konflikt zbrojny na Czarnym Lądzie – mogła pochłonąć nawet 5,5 mln ofiar.
Raport nie wszystkim się jednak podoba. Ta publikacja może zagrozić stabilności w regionie – ogłosiły władze Rwandy. Minister spraw zagranicznych tego kraju Louise Mushikiwabo nazwała raport „niebezpiecznym i nieprawdziwym od początku do końca”. Władze Rwandy wystosowały wiele merytorycznych zarzutów wobec raportu i domagają się wstrzymania jego publikacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA