fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Skarbiec nasion:The Svalbard Global Seed Vault

Dziennik Wschodni, Jacek Świerczyński Jacek Świerczyński
The Svalbard Global Seed Vault to bank nasion położony niedaleko norweskiego, podbiegunowego miasta Longyearbyen
Jest równie pilnie strzeżony co najbardziej strategiczne obiekty wojskowe, bo przechowuje się w nim wszystkie wartościowe, z punktu widzenia ludzkiej egzystencji na Ziemi, nasiona. To w sumie 400 tysięcy roślin. Pochodzą z prywatnych zbiorów i krajowych banków nasion, do których mają dostęp rolnicy i naukowcy.
W skarbcu działającym od lutego 2008 roku są wszystkie gatunki zbóż, w tym kukurydza, pszenica i ryż, którymi odżywia się większość mieszkańców naszej planety. Nie ma nasion modyfikowanych genetycznie. Naukowcy próbują w ten sposób zaradzić prognozowanemu spadkowi zbiorów powodującemu pogarszanie jakości nasion. – Do połowy stulecia temperatura wzrośnie zapewne o dwa stopnie, a zbiory spadną o co najmniej 20 procent – uważa jeden z badaczy.
The Svalbard Global Seed Vault został umiejscowiony w zboczu góry, na głębokości 120 metrów. Wieczna zmarzlina daje gwarancję, że zamrożone nasiona przetrwają długo, nawet setki lat. Układane są w czterech warstwach w zapieczętowanych kopertach, a następnie umieszczane w plastikowych pojemnikach na metalowych półkach regałów. Przebywają w stałej temperaturze minus 18 stopni Celsjusza. Budowa skarbca kosztowała 9 milionów dolarów. Utrzymywana jest przez rządy kilku państw, a dotowana przez najrozmaitsze firmy i światowe koncerny.
[i]23.46 | TVP Info | ŚRODA[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA